Nieoficjalny Service Pack 4 do XP i Visty


Dodatkowe atrakcje

W skład naszych nieoficjalnych dodatków Service Pack wchodzą nie tylko duże aplikacje. Zawierają one również drobne narzędzia. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich i doradzamy, jak z nich korzystać.

Baseline Security Analyzer - gruntowny test bezpieczeństwa

Ten niewielki program sprawdzi bardzo wiele ustawień, które decydują o bezpieczeństwie twojego komputera. Powiadomi cię, jeśli w systemie lub pakiecie Microsoft Office brakuje aktualizacji zabezpieczeń. Ponadto oszacuje poziom bezpieczeństwa haseł, które bronią dostępu do kont poszczególnych użytkowników. Wyświetli listę zasobów udostępnionych w sieci lokalnej i zgłosi niepotrzebne usługi, które warto wyłączyć, aby podnieść bezpieczeństwo swojego systemu. Po zainstalowaniu Baseline Security Analyzer będzie figurował w menu Start. Nie wymaga żadnych zmian w konfiguracji. Wystarczy zainicjować analizę komputera, a narzędzie wykona wszystkie czynności samodzielnie.

SyncToy - porównywanie i synchronizowanie katalogów

To angielskojęzyczne narzędzie stanowi wygodną alternatywę do programów kopiujących, które działają w trybie tekstowym (np. Robocopy lub Xcopy). W odróżnieniu od nich zapewnia graficzny interfejs użytkownika. Najpierw trzeba wybrać folder źródłowy i docelowy. Zrobisz to w dwóch pierwszych etapach (1 of 4 i 2 of 4) po przywołaniu polecenia Create a new folder pair. Najbardziej skomplikowany okazuje się etap 3 of 4. Trzeba tu wybrać rodzaj operacji. Najprościej jest sporządzić kopię w trybie 1:1 folderu źródłowego do folderu docelowego. W tym wypadku zaznacz opcję Echo. Zwróć jednak uwagę, że opcja Echo wiąże się nie tylko z kopiowaniem, lecz również z usuwaniem. Oznacza to, że pliki i foldery, których nie ma w katalogu źródłowym, zostaną bezpowrotnie usunięte z katalogu docelowego. Opcja Contribute powoduje kopiowanie nowe i zmodyfikowane pliki. Tymczasem opcja Synchronize ujednolica zawartość obu katalogów - po jej zastosowaniu w katalogu źródłowym i docelowym znajdują się te same pliki.

Po ustawieniu wszystkich parametrów kopiowania możesz ponadto zdefiniować filtr plików lub wykluczyć określone foldery. Zrobisz to w oknie Change options. Aby zainicjować kopiowanie, trzeba kliknąć przycisk Run. Jeśli przed rozpoczęciem tej operacji chciałbyś przeprowadzić symulację, aby sprawdzić rezultat kopiowania, naciśnij przycisk Preview.

Syinternals Suite - narzędzia na każdą okazję

W pakiecie Sysinternals Suite znajduje się wiele specjalistycznych narzędzi, które są nieodzownymi towarzyszami niemalże każdego doświadczonego użytkownika Windows. Na szczególną uwagę zasługuje program Autoruns.exe służący do wykrywania programów uruchamiających się samodzielnie wraz z systemem. Nadzwyczaj udane, lecz dedykowane tylko zaawansowanym użytkownikom, są programy Procmon.exe (służy do analizowania odwołań do systemu plików i rejestru) i Procexp.exe (przeznaczony do śledzenia bieżących procesów). Oprócz tego warto wspomnieć o wielu miniaturowych narzędziach działających tylko w trybie tekstowym. Mają one bardzo wąski obszar zastosowań, za to są bezkonkurencyjne. Na przykład Handle.exe pomaga pozbywać się zagadkowych blokad plików, które uniemożliwiają ich usunięcie (w przeciwnym razie można to zrobić dopiero po zrestartowaniu systemu). Z kolei Streams.exe pozwala wyświetlać i usuwać strumienie NTFS. RootkitRevealer pomaga wykrywać w systemie intruzów typu rootkit. Ustala i wyświetla różnice rejestru i API (czyli interfejsu programowania aplikacji) systemu plików. Mogą one wskazywać obecność w systemie rootkita na poziomie jądra i na poziomie użytkownika.

Tweak UI - optymalne konfigurowanie Windows XP

Nieoficjalny Service Pack 4 do XP i Visty

Narzędzie dla fachowców - precyzyjnie zdefiniowane filtry zawężą analizę do żądanej aplikacji.

Ten program jest dostępny tylko w Windows XP. Ściśle rzecz biorąc, jest to graficzny interfejs wybranych gałęzi rejestru. Zawiera dość starannie dobrany zbiór parametrów, które można konfigurować za jego pomocą. System Windows nie oferuje żadnego innego narzędzia do modyfikowania tych samych ustawień.

Po zainstalowaniu Tweak UI pojawia się w menu Start - figuruje tu w rubryce Powertoys for Windows XP. Okno dialogowe programu jest w języku angielskim, lecz jego obsługa nie powinna sprawiać większych problemów.

Virtual Desktop Manager - cztery pulpity w Windows XP

Ten program rozszerza pulpit w Windows XP do rozmiaru czterech wirtualnych ekranów. Klikając na jeden z przycisków ponumerowanych od 1 do 4, przeskoczysz do żądanego pulpitu. Po zainstalowaniu tego narzędzia, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań. Dopiero wtedy program pojawi się w obrębie polecenia Paski zadań.

Zune - najładniejsza tapeta do Windows XP

Zune należy do najbardziej atrakcyjnych elementów, które może zaoferować Windows XP. Jeśli nie podoba ci się domyślne tło tej kompozycji, możesz zamienić go na inny obrazek lub na jednobarwne tło. Gdy zechcesz powrócić do poprzedniej kompozycji, przywołaj aplet Ekran w Panelu sterowania. Listę dostępnych kompozycji znajdziesz na karcie Kompozycje.

PowerToys - kuferek dodatków do Windows XP

Pakiet PowerToys wzbogaca Windows XP o kilkanaście przydatnych narzędzi. Alt-Tab Replacement zapewnia podgląd okna aplikacji podczas przeskakiwania pomiędzy aplikacjami (domyślnie w XP widać tylko ikonę i zwięzły opis). Jest to pomocne szczególnie wtedy, gdy na pulpicie jest otwartych kilka egzemplarzy tej samej aplikacji. Power Calculator to udany zastępnik standardowego Kalkulatora w Windows. Pozwala kreślić wykresy, obliczać wartości funkcji i dokonywać różnych konwersji. Image Resizer umożliwia wygodne przeskalowywanie za jednym zamachem wielu zdjęć i ilustracji. Zaawansowanych użytkowników ucieszy Open Command Window Here. Uzupełnia menu podręczne folderów o polecenie, którym błyskawicznie otworzysz okno wiersza poleceń, przechodząc od razi do bieżącego folderu. Webcam Timershot robi zdjęcia kamerą internetową w wyznaczonych odstępach czasu i zapisuje je w określonym miejscu. Taskbar Magnifier powiększa wybrany fragment ekranu. Doświadczonym fotografom mogą przydać się Color Control Panel Applet i RAW Image Thumbnailer and Viewer. Pierwszy pomaga w zarządzaniu ustawieniami kolorów, drugi zaś zapewnia obsługę (miniatury, podgląd, drukowanie itd.) plików RAW w Eksploratorze.

Prościej nie da rady - użytkowanie nieoficjalnych dodatków Service Pack

Właściwy pakiet narzędzi dla użytkowników Windows XP i Visty - wybierz odpowiedni wariant nieoficjalnego dodatku Service Pack zależnie od swojego systemu operacyjnego. Jeśli korzystasz z edycji XP, wybierz plik WindowsXP-PCWORLD-SP4.exe. Zawiera 24 nowych bądź zaktualizowanych narzędzi i funkcji. W wypadku Visty zainstaluj WindowsVista-PCWORLD-SP4.exe. Składa się z 11 nowych lub zaktualizowanych narzędzi.

Wybór wedle uznania

Po przywołaniu żądanego pakietu jego zawartość zostanie rozpakowana do folderu tymczasowego. W razie potrzeby zostanie automatycznie zainstalowane środowisko rozruchowe .NET-Framework 2.0. Następnie na ekranie pojawi się okno z listą dostępnych dodatków do systemu.

Oprócz nazwy narzędzia i numeru wersji ujrzysz zwięzły opis jego funkcjonalności. Przy kilku wpisach widnieje opcja $Pobierz$. Są to drobne programy, w wypadku których nie otrzymaliśmy od Microsoftu pozwolenia do opublikowania na nośniku dołączonym do pisma. Jeśli zostało nawiązane połączenie internetowe, zostaną one na życzenie użytkownika pobrane z witryny Microsoftu i automatycznie zainstalowane w twoim systemie.

Pozaznaczaj pola wyboru obok programów, które chcesz wgrać do swojego systemu. Jednym kliknięciem myszy możesz usunąć zaznaczenie wszystkich pól - wystarczy zaznaczyć pole wyboru $Anuluj zaznaczenie$. Gdy zechcesz zaznaczyć za jednym zamachem wszystkie pola, usuń zaznaczenie wspomnianego pola wyboru.

Instalowanie ręczne lub automatyczne

Po dokonaniu wyboru narzędzi możesz zadecydować, czy chcesz instalować je ręcznie, potwierdzając kliknięciami wiele okien dialogowych. Alternatywnie możesz zaznaczyć pole wyboru $Instaluj automatycznie wybrane programy$. Wówczas zaznaczone aplikacje zostaną zainstalowane bez monitowania użytkownika i z zachowaniem ustawień domyślnych (jedyny wyjątek stanowi program SyncToy, który wymaga ręcznego zainstalowania). Następnie kliknij przycisk $Instaluj$, aby zainicjować proces instalowania. Okno dialogowe będzie cię informowało na bieżąco, który program jest instalowany w danej chwili. Gdy instalowanie dobiegnie końca, kliknij przycisk $Zakończ$, po czym zrestartuj system, aby wprowadzić zmiany.