Nieoficjalny Service Pack 4 do XP i Visty

Złożyliśmy dla was dodatki aktualizacyjne, które zawierają wszystkie nieodzowne narzędzia Microsoftu do systemów Windows XP i Vista. W pełni zautomatyzowany program instalacyjny przejmuje wszystkie czynności. Wystarczy wybrać programy i zainicjować instalowanie.


Złożyliśmy dla was dodatki aktualizacyjne, które zawierają wszystkie nieodzowne narzędzia Microsoftu do systemów Windows XP i Vista. W pełni zautomatyzowany program instalacyjny przejmuje wszystkie czynności. Wystarczy wybrać programy i zainicjować instalowanie.

Doprowadź swój system do najnowszego stanu! Microsoft zaopatruje użytkowników miesiąc w miesiąc nie tylko w aktualizacje bezpieczeństwa, lecz dostarcza im różne narzędzia rozszerzające funkcjonalność Windows XP i Visty. Należą do nich m.in. Windows Search, Windows Defender, Virtual PC czy PowerToys. Te i inne aplikacje możesz pobrać bezpłatnie, lecz przeszukiwanie stron internetowych producenta pod kątem użytecznych programów zajmuje mnóstwo cennego czasu. Oddzielenie ziarna od plewy może pochłonąć nawet kilka godzin.

Postanowiliśmy zmniejszyć ten nakład pracy do absolutnego minimum. Na płycie DVD dołączonej do PCW 3/2009 znajdziesz dwa pakiety zawierające wszystkie przydatne narzędzia Microsoftu - to nasze nieoficjalne dodatki Service Pack 4 do Windows XP i Visty. Instrukcję dobrania właściwego pakietu i zainstalowania go zamieszczamy w ramce. Zależnie od upodobań możesz własnoręcznie skomponować zestaw narzędzi, które chcesz wgrać do swojego systemu, lub zainicjować w pełni zautomatyzowane instalowanie wszystkich programów.

Skrzynia pełna skarbów. Znacznie bardziej obszerniejszy zbiór dodatków otrzymają użytkownicy Windows XP. W suto wyposażonej Viście niektóre z nich wchodzą w skład systemu operacyjnego. Chodzi m.in. o program zabezpieczający Windows Defender czy odtwarzacz Windows Media Player 11. Z drugiej strony Vista nie obsługuje niektórych narzędzi, np. zestaw PowerToys. Pełen spis programów, które zamieszczamy w naszym Service Pack-u znajdziesz w tabeli. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich.

Podstawowe aplikacje

Nieoficjalny Service Pack 4 do XP i Visty

Nowa edycja Internet Explorera wnosi nowe funkcje - m.in. przeglądanie InPrivate (uaktywniane klawiszami [Ctrl Shift P])

Nasze nieoficjalne dodatki Service Pack składają się m.in. z aplikacji, które mają zasadniczy wpływ na pracę w systemie Windows, ułatwiając korzystanie z tego środowiska. Najważniejsze z nich przedstawiamy pokrótce w kolejnych akapitach.

Internet Explorer 8 beta 2 - szybszy i lepszy

Znacznie szybszy, wyposażony w menedżera dodatków i z tymczasowo ukrytym paskiem menu - tak prezentuje się wersja beta Internet Explorera 8. Użytkownik ma możliwość określania fragmentów witryn internetowych, które są definiowane jako tzw. WebSlices. Mając takie narzędzie, możesz np. umieścić w webslice interesujący cię towar z aukcji internetowej, aby w prosty sposób śledzić jej przebieg. Wystarczy wstawić taki webslice na pasek ulubionych, a potem otwierać go i zamykać jednym kliknięciem myszy.

Nowinką jest ponadto tryb prywatny, który nie pozostawia w pececie żadnych danych w postaci plików, plików cookie ani historii wędrówek. Mimo tych licznych usprawnień Internet Explorer znajduje się nadal w stadium beta. Dlatego instalowanie tej przeglądarki zalecamy tylko doświadczonym użytkownikom.

Virtual PC - komputer wirtualny

Za pomocą programu Virtual PC możesz emulować wirtualny system Windows jako system-gość w zainstalowanym systemie operacyjnym. Wbudowany kreator pomaga w konfigurowaniu wirtualnego komputera. Automatycznie oblicza sugerowany rozmiar pamięci roboczej i zakłada plik obrazu. Rolę systemu-gościa może przejąć każda edycja Windows od wersji 98 po Vistę. Instalując ten ostatni musisz założyć wirtualny twardy dysk o pojemności co najmniej 15 GB. Gdy kreator zakończy działanie, pojawi się okno konsoli. Z jej poziomu możesz poustawiać parametry wirtualnego peceta lub uruchomić go.

Virtual PC zarządza maksymalnie trzema wirtualnymi dyskami. Oferuje też funkcję cofania, która rejestruje wszystkie operacje i przywraca pierwotny stan wirtualnej maszyny po zakończeniu sesji. Funkcje takie jak udostępnianie folderów można używać niczym w VM-ware. W tym celu musisz wgrać dodatkowe narzędzia po zainstalowaniu systemu-gościa. Wchodzą one w skład pakietu i noszą angielską nazwę additions.

Windows Defender - prewencja to podstawa

Microsoftowy strażnik i eliminator złośliwego oprogramowania - Windows Defender - należy do domyślnego zestawu programów środowiska Vista. Co prawda, brakuje go w Windows XP, lecz można weń wyposażyć również ten system operacyjny. Po zainstalowaniu i uruchomieniu Windows Defendera pobierze on z serwera Microsoftu w Internecie najnowsze sygnatury szkodliwego oprogramowania. Następnie przeprowadzi pobieżną analizę systemu, w którym został zainstalowany. W ramach tego testu sprawdzi tylko rejestr, katalog Windows i cały folder Program Files.

Jeśli wykryje niepożądany program, wyświetli komunikat z wyszczególnieniem poziomu zagrożenia sugerowanego przez Microsoft. Jeżeli niebezpieczeństwo zostanie zakwalifikowane jako poważne lub wysokie, powinieneś jak najszybciej unieszkodliwić zdemaskowanego intruza. W tym celu umieść go w kwarantannie lub po prostu usuń. Jeśli jednak ofiarą szkodnika padł jeden z plików systemowych, który jest nieodzowny do poprawnego działania systemu, pozostaje już tylko jedno rozwiązanie. Trzeba wówczas ustalić, kiedy nastąpiło zakażenie, a następnie odtworzyć poprzedni stan systemu Windows, korzystając z punktu przywracania (w module Przywracanie systemu). Kliknij w Windows Defenderze polecenie Narzędzia, a potem odnośnik Eksplorator oprogramowania. Jeżeli niebezpieczny program uruchamia się automatycznie wraz z systemem lub jest obecnie aktywny, poszukaj go i zaznacz w kategorii Programy grupy Autostart lub Aktualnie uruchomione programy. W prawej części okna uzyskasz szczegółowe informacje na temat szkodnika - m.in. datę zainstalowania.

Prewencja to lepsze rozwiązanie. Windows Defender może być również stosowany jako narzędzie zapobiegawcze. Funkcja ochrony w czasie rzeczywistym nieustannie nadzoruje listę aplikacji uruchamianych automatycznie, konfigurację systemu, dodatki Internet Explorera, wszystkie usługi i sterowniki, a także każde uruchomienie i zarejestrowanie oprogramowanie. Gdy przez pomyłkę zechcesz zainstalować lub uruchomić pozornie pożyteczny program, za którym kryje się znany szkodnik, Windows Defender przerwie tę operację i uderzy na alarm. W ten sposób masz możliwość w porę wykrywać i usuwać niepożądane oprogramowanie.

Windows Search 4.0 - szybkie wyszukiwanie na pulpicie

Nieoficjalny Service Pack 4 do XP i Visty

Wybór trybu kopiowania - zalecamy Echo (lustrzany obraz folderu źródłewego) lub Contribute (archiwizowanie przyrostowe bez usuwania).

W porównaniu do funkcji wyszukiwania w Viście bieżąca wersja Windows Search wykazuje się znacznie większą wydajnością i niezawodnością. Na dodatek można z niej korzystać również w Windows XP. Podobnie jak każdy program do przeszukiwania zawartości komputera Windows Search zakłada najpierw indeks, przeczesując cały system i zachowując treści tekstowe z plików w jednym miejscu. Domyślnie obsługuje ponad 200 typów plików (m.in. z zakresu poczta, adresy, kalendarze, dokumenty, prezentacje, muzyka, obrazy i sekwencje wideo).

Chcąc wyszukiwać informacje w plikach, które domyślnie nie są indeksowane (np. PDF), można poszukać wtyczek pod adresemhttp://go.pcworld.pl/0b19e .

Poszukiwania inicjuje się w nowym polu tekstowym umieszczonym na pasku zadań (w Windows XP) lub w polu wyszukiwania w dowolnym oknie Eksploratora (w Viście).

Windows Media Player 11 - szybki i smukły

Porównując bieżącą wersję Windows Media Playera do poprzednich, nasuwa się wniosek, że Microsoft dokonał bardzo wielu usprawnień. Zmiany są przełomowe, bo odtwarzacz stał się szybszy i smuklejszy od swoich konkurentów, np. Winampa (dostępny pod adresemhttp://go.pcworld.pl/84cd5 ).

Ponadto dopasowano tryby wyświetlania odtwarzacza do różnych typów plików multimedialnych i umożliwiono różne sposoby użytkowania. Na przykład chciałbyś słuchać muzyki, lecz przeszkadza ci nieustannie otwarte okno odtwarzacza. Aby rozwiązać ten problem, kliknij prawym przyciskiem myszy wolny skrawek paska zadań i wskaż polecenie Paski narzędzi | Windows Media Player. Teraz wystarczy już tylko zminimalizować okno Windows Media Playera. Od tej pory będziesz mógł sterować odtwarzaniem bezpośrednio z poziomu paska zadań, gdzie znajdziesz podstawowe kontrolki odtwarzania (odtwarzanie, zatrzymywanie, wybór utworu, poziom głośności itd.). Biblioteka mediów zapewnia wygodne funkcje wyszukiwania, sortowania i oceniania utworów. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz pliki, które chcesz odtworzyć, a w razie potrzeby umieścisz je na liście odtwarzania.