Niepewna przyszłość usługi Microsoft Games for Windows Live

Działający w ramach Games for Windows Live sklep z grami zostanie zamknięty już za dwa dni. Wygląda na to, że to dopiero początek zmian z ofercie giganta z Redmond. Microsoft zmienia strategię i rezygnuje ze swoich “punktów”, które służyły do tej pory do zakupu gier. Na zamknięciu sklepu zresztą się najprawdopodobniej nie skończy, a w 2014 roku ma zniknąć cała usługa.

Zamknięcie działającego w ramach Games for Windows Live sklepu z grami zostało ogłoszone przez Microsoft tydzień temu, a datę kasacji marketplace wyznaczono dzień 22 sierpnia. Koniec marketplace oznacza brak możliwości nabywania nowych gier, ale użytkownicy będą mogli korzystać z zakupionych do tej pory treści, a samo Games for Windows Live będzie działać dalej. Tak przynajmniej do tej pory zapewniał Microsoft.

Możliwe jednak, że niedługo to się zmieni, a Microsoft przygotuje dla graczy zupełnie nową platformę. Usługa Games for Windows Live nie zdobyła w końcu uznania graczy i jest bardzo często krytykowana, głównie ze względu na uciążliwe zabezpieczenia DRM. W niektórych przypadkach konsumenci są jednak zmuszeni do korzystania z usługi Microsoftu, nawet kupując gry takie jak Age of Empires Online przez platformę Steam.

Dziś deweloperzy nadal korzystają z Windows Live do obsługi trybu wieloosobowego w swoich grach. Po zamknięciu usługi dalsza rozgrywka może być niemożliwa. Serwis polygon.com donosi, że tak może stać się już niedługo. Microsoft zamieścił, a potem bardzo szybko usunął oświadczenie oznajmiające koniec usługi Games for Windows Live na stronie supportu gry Age of the Empires Online. Wynikało z niego, że cała usługa - nie tylko sam sklep - zostanie wyłączona pierwszego lipca przyszłego roku.

Informacji nie można traktować jako oficjalnego potwierdzenia i w oczekiwaniu na takie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Microsoft jak na razie nie skomentował całej sprawy.