Niepokojąca demografia

Europie potrzebna jest polityka bardziej sprzyjająca rodzinie i imigracji, ponieważ liczba Europejczyków w wieku produkcyjnym maleje - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

Z opracowania wynika, że gdyby nie imigracja populacja Unii Europejskiej już by się kurczyła. Spadek liczby urodzin i coraz wyższy odsetek ludzi starszych będzie mieć ogromny wpływ na całą Unię. Do 2030 roku w UE będzie ponad 35 milionów ludzi powyżej 80 roku życia - czyli dwukrotnie więcej niż teraz, ale za to o 18 mln mniej dzieci. "Nadszedł czas na podjęcie działań" - powiedział Vladimir Spidla, unijny komisarz ds. społecznych.

Raport, który ma zapoczątkować debatę na temat zmian demograficznych w Unii Europejskiej, twierdzi że imigracja spoza UE może pomóc złagodzić problem ze starzejącym się społeczeństwem do 2025 roku.

Autorzy raportu zaznaczają, że choć oczywiście sama imigracja nie wystarczy, to i tak potrzebne są coraz większe ruchy migracyjne, aby zapewnić dostęp do siły roboczej i stabilną sytuację gospodarczą. Europie potrzebne jest zatrudnienie na poziomie 70%.

Zmiany demograficzne będą miały ogromny wpływ na dobrobyt, standardy życiowe i relacje między pokoleniami. "Starzenie się społeczeństwa dotknie wszystkich aspektów naszego życia, na przykład sposobu działania firm i organizacji pracy, planowania urbanistycznego, urządzenia mieszkań, transportu publicznego, zachowania podczas wyborów i infrastruktury handlowej w miastach" - powiedział Vladimir Spidla.

Wybory, których mogą dokonać potencjalni rodzice są kluczowym czynnikiem determinującym liczbę urodzin, twierdzą autorzy raportu, uwypuklając takie negatywne zjawiska jak późny dostęp do zatrudnienia, niepewność zatrudnienia i wysokie ceny nieruchomości.

Zachęty takie jak dodatki dla rodzin, urlopy wychowawcze, opieka nad dziećmi, równe płace mają pozytywny wpływ na liczbę urodzin i zwiększają zatrudnienie, zwłaszcza wśród kobiet.

W raporcie czytamy również:

- w Unii Europejskiej na statystyczną kobietę przypada 1,48 dziecka, a poziom potrzebny dla zachowania stałej wielkości populacji to 2,1%.

- amerykańska populacja wzrośnie o ponad 25% w latach 2000 - 2025

- w UE odsetek ludzi młodych i starych utrzymywanych przez osoby w wieku produkcyjnym wzrośnie z 49% w 2005 roku do 66% w 2030 roku.


Zobacz również