Nieprzeciekające tranzystory

Amerykańskim naukowcom z University of Kentucky udało się znaleźć sposób, na ograniczenie wycieku elektronów z elementów półprzewodnikowych. Dzięki niemu producenci sprzętu mają szansę na konstruowanie wydajniejszych, mniej grzejących się układów elektronicznych, w tym procesorów.

Jak powszechnie wiadomo, znaczna część wydzielanego przez procesor ciepła wywołana jest przez tunelujące się i uciekające przez izolator elektrony. Specjaliści z Intela szacują, że w typowych chipach marnuje się w ten sposób od 25 do 90 procent całej mocy (patrz artykuł: "Wycieki elektronów opóźnią lepsze procesory do urządzeń mobilnych".

Tymczasem Zhi Chen, profesor na UK, odkrył, że potraktowanie izolatorów (gate insulators) szybkimi zmianami temperatury sprawia, iż wyciek elektronów zostaje znacząco ograniczony. Chen twierdzi, że ich ilość zmniejsza się od 10 000 do 100 000 razy!

Niewykluczone, że dzięki jego odkryciom, procesory przyszłości będą potrzebowały do pracy kilkanaście watów mocy zamiast kilkudziesięciu.

Więcej informacji: witryna EurekAlert!