Nieśmiertelny CorelDraw

Na rynku pojawiła się kolejna, już dwunasta wersja oprogramowania CorelDraw Graphics Suite.

Pakiet wyposażon w wiele nowych funkcji, mających skrócić czas realizacji wykonywanych zadań. Jak przekonuje producent, jest to możliwe dzięki "inteligentnym" reakcjom nowych i udoskonalonych narzędzi na działania użytkowników. Oprócz tego zaletą najnowszej wersji ma być bardzo wysoka wydajność.

Głównym elementem pakietu jest CorelDRAW 12, najpopularniejsza aplikacja do obróbki grafiki wektorowej. Inne składniki to znane programy, jak Corel Photo-Paint 12 (obróbka grafiki rastrowej) oraz Corel R.A.V.E 3 (Real Animated Vector Effects umożliwiający tworzenie animacji), a także zestaw narzędzi uzupełniających: Corel Capture 12, CorelTRACE 12, Bitstream Font Navigator 5.0, Microsoft Visual Basic for Applications 6.3, Kodak Digital Science oraz QuickTime 6.0 Player (cztery ostatnie to programy innych producentów). Atrakcyjność pakietu zwiększają dodatki - tysiące gotowych do wykorzystania klipów, czcionek, zdjęć i obiektów.

Jednym z nowych, "myślących" narzędzi jest Smart Drawing, realizujący dwa zadania. Po pierwsze, rozpoznaje popularne kształty, takie jak trójkąty, strzałki czy koła, i automatycznie wygładza zaokrąglenia. Po drugie, nadaje odręcznie rysowanym kształtom bardziej symetryczny i zrównoważony wygląd. Udoskonalona funkcja Snap to Objects usprawnia tworzenie i modyfikowanie obiektów w odniesieniu do innych elementów projektu.Można ustawiać parametry: Node, Intersection, Midpoint, Quadrant, Tangent, Perpendicular, Edge of objects and lines, Center, Text Baseline oraz Printable Area. Następna nowość, Dynamic Guides, umożliwia precyzyjne umieszczanie obiektów w miejscu ich przeznaczenia. Gdy ta funkcja jest włączona, na ekranie pojawią się tymczasowe linie, które można przesuwać w celu wyznaczenia docelowego miejsca lub rozmiarów obiektu. Z kolei Touch-up brush jest narzędziem do usuwania z grafiki rastrowej drobnych defektów (pyłu, zarysowań itp.). Efekt działania tej funkcji widoczny jest w czasie rzeczywistym. Oferuje ona również retusz zdjęcia poprzez "inteligentne" zamalowanie niepotrzebnych obszarów. Udoskonalona funkcja Intelligent Eyedroper pozwala na szybkie kopiowanie parametrów z jednego obiektu do drugiego oraz pobieranie koloru pikseli z dowolnego miejsca na pulpicie Windows.

Producent rozszerzył zestaw narzędzi do pracy z tekstem. Oferują one teraz funkcje edycyjne zbliżone do możliwości obróbki grafiki. Pakiet zawiera jeszcze jedno istotne udoskonalenie, związane z tekstem - obsługę standardu, pozwalającego wykorzystywać w projektach opisy w różnych językach z użyciem znaków narodowych (standard ten umożliwia zakodowanie ponad 65 000 unikatowych znaków). W pakiecie CorelDRAW 12 umieszczono wiele funkcji odpowiedzialnych za współpracę z pakietami biurowymi Microsoft Office oraz WordPerfect Office, m.in. za umieszczanie grafik w dokumentach, tworzenie prezentacji czy arkuszy, bez naruszania zgodności formatu edytowanego pliku. Opanowanie tajników obsługi pakietu i poznanie nowych funkcji ułatwi dołączony na płycie CD kurs - ponad dwie godziny materiału wideo.

CorelDRAW Graphics Suite 12 pojawi się najpierw w kilku wersjach językowych, m.in. angielskiej i niemieckiej. Według zapowiedzi, angielska wersja trafi na polski rynek już w lutym. Polska edycja ma być gotowa w IV kwartale 2004 roku.


Zobacz również