Niestraszny już fotoradar

Punkty użyteczności publicznej to nie tylko informacje o restauracjach czy szpitalach. Mogą również pomóc w przejechaniu trasy bez płacenia mandatów.

Punkty użyteczności publicznej to nie tylko informacje o restauracjach czy szpitalach. Mogą również pomóc w przejechaniu trasy bez płacenia mandatów.

Niestraszny już fotoradar

Informacje o najbliżej ustawionych radarach.

Bez dwóch zdań, precyzja wykonania elektronicznych map to element bardzo istotny podczas podróżowania. Równie ważna jest praca systemu, czyli to, jak informuje o skrętach, jak wyznacza trasę, czy jest stabilny. Jest jednak jeszcze jedna składowa prawdziwego systemu nawigacyjnego, o której w pierwszej chwili się nie myśli, a która niezwykle przydaje się w podróży. Jej ważność ocenić można nawet na równi z dokładnością map. Mowa tu o siatce punktów użyteczności publicznej, określanych czasem jako POI (z ang. Points of Interests).

Jest to naniesione na mapę położenie sklepów, kin, restauracji, stacji benzynowych i wielu innych. W czasie jazdy samochodem można na przykład wyszukać najbliższą stację benzynową i nakazać systemowi nawigacyjnemu, aby wyznaczył do niej najkrótszą drogą, co pozwoli na dojechanie do dystrybutora "na oparach".

Twórcy baz POI AutoMapy i GPMapy, pamiętali nie tylko o oznaczeniu nazwy danego punktu, poszli znacznie dalej. Kiedy na przykład wskażesz na mapie restaurację, dowiesz się, jakie oferuje menu, poznasz ceny przykładowych dań, godziny otwarcia, a także numer telefonu pozwalający na zarezerwowanie stolika. W GPMapie system odnajdywania punktów określonego typu został bardziej rozbudowany niż w AutoMapie, bo można w nim wyszukać nie tylko najbliższe restauracje, ale i wskazać, że chodzi o serwujące chińszczyznę. W AutoMapie odszukasz jedynie restauracje, ale bez podziału na kategorie. Rozwiązaniem może być utworzenie własnej grupy punktów, nazwanie jej np. pizzeria Corrado, a następnie własnoręczne nanoszenie położenia tych restauracji. Po takim, przyznać trzeba mozolnym zabiegu wyszukasz najbliższe pizzerie z tej sieci. Pod tym względem wyraźnie widać przewagę GPMapy nad AutoMapą. Można też z powodzeniem założyć, że GPMapa ma bardziej rozbudowaną siatkę punktów użyteczności publicznej od AutoMapy, ale bazy obu programów razem wzięte nie uwzględniają wszystkich sklepów, małych restauracji oraz położenia często przenoszonych radarów. Tu dochodzimy do sedna sprawy, czyli do doskonałego pomysłu, jakim było utworzenie serwisu POI.mobilne.net. Przeznaczony jest dla użytkowników AutoMapy i zawiera punkty użyteczności publicznej rejestrowane przez osoby korzystające z tego programu. Całość w skrócie wygląda tak: ktoś jest w wartej polecenia knajpce, więc dodaje ją na mapie. Po powrocie do domu swój nowy punkt wysyła do serwisu. Inna osoba, wyruszająca właśnie na wakacje, pobiera nowe POI z serwisu, powiększając swoją dotychczasową bazę w palmtopie o polecane przez innych użytkowników restauracje. Tym samym na mapie pojawiają się setki lokali, o których istnieniu twórcy AutoMapy i wszystkich książek telefonicznych nie wiedzą. Pójdźmy jednak dalej. Wyobraźmy sobie, że podczas podróży twój palmtop poprzez telefon komórkowy może od czasu do czasu łączyć się z Internetem i pobierać najświeższe punkty (a także wysyłać dodane przez ciebie). Dzięki temu na bieżąco otrzymywać będziesz informacje np. o kontrolach drogowych czy fotoradarach, a zbliżając się do nich, usłyszysz w głośniku palmtopa: "Zwolnij, fotoradar!"

Niestraszny już fotoradar

Punkty użytkownika naniesione na mapę.

To nie pieśń przyszłości, ale aktualne możliwości serwisu i samej AutoMapy. O tym, jak skonfigurować program nawigacyjny, sam serwis POI.mobilne.net oraz ułatwiającą cały proces aplikację AMPOISync piszemy w dalszej części tego poradnika.

W bazie tej witryny znajduje się obecnie ponad 10 tysięcy punktów i liczba ta rośnie. Im większa popularność strony, tym szybciej powiększa się siatka punktów. Wyznaczeni przez autorów serwisu użytkownicy pełnią funkcje moderatorów i pilnują, aby w określonych kategoriach dane od użytkowników nie powielały się. Usuwają także nieaktualne punkty.

Zasoby serwisu POI.mobilne.net wykorzystywać mogą użytkownicy również innych programów do nawigacji. Jest to bardziej skomplikowane, ale możliwe. Wystarczy pobrać wybrane punkty użyteczności publicznej do peceta i przekonwertować je na format obsługiwany na przykład przez np. MapSource, czyli program używany w Garminach, i skopiować do pamięci tego urządzenia.

Aby w prosty sposób dodawać podczas jazdy na przykład zauważone fotoradary, nie trzeba przechodzić przez kolejne poziomy menu. Wystarczy przypisać klawiszom w palmtopie funkcje: Dodaj po lewej stronie drogi i Dodaj po prawej stronie drogi (w AutoMapie Ustawienia | Klawisze sprzętowe). Naciskając podczas jazdy jeden z tych klawiszy, dodasz do bazy aktualnie mijany punkt, a proces zakończysz wybraniem kategorii, do której POI ma zostać dodane.

Wiele czynności tu opisanych z pewnością można wykonać inaczej, ale nie prościej. Pokażemy, jak korzystać z serwisu POI.mobilne.net, jak współtworzyć wielką bazę punktów użyteczności publicznej oraz jak skonfigurować palmtop, aby wszystko funkcjonowało prawidłowo.

Przede wszystkim należy się zarejestrować w serwisie POI.mobilne.net. Z jego zasobów można korzystać, nie mając w nim konta, ale wtedy zapomnij o automatyzacji, gdyż większość czynności wykonywać będziesz ręcznie, a przecież nie o to chodzi.

Po rejestracji i aktywowaniu konta za pomocą odnośnika otrzymanego pocztą elektroniczną możesz zacząć działać.

1. Większą część strony serwisu zajmują grupy punktów użyteczności publicznej. Podzielono je w ten sposób, aby ułatwić dotarcie do określonej kategorii POI. W Atrakcji i rozrywkach umieszczono m.in. hotspoty, miejsca godne zwiedzenia, zoo, stadniny koni. Po prawej stronie umieszczono zestawienie nowo dodanych kategorii POI, co pozwala na szybkie rozeznanie się w aktywności użytkowników. Pamiętaj, że i ty możesz uczestniczyć w rozwijaniu tej kategorii.

Niestraszny już fotoradar

2. Kiedy wskażesz jedną z głównych grup takich jak Bankowość, Gastronomia itp. na stronie wyświetli się lista kategorii POI należących do danej grupy. Podane są tam m.in. nazwa i liczba punktów należących do danej grupy. W ostatniej komórce tabeli znajdują się dwie ikony. Kliknięcie pierwszej z nich (gwiazdy) spowoduje dodanie danej grupy POI do Ulubionych. To oznacza, że punkty z tej kategorii będą pobierane podczas każdej synchronizacji z bazą POI.mobilne.net, a o to przecież chodzi.

Niestraszny już fotoradar

3. Podczas dodawania POI do Ulubionych zostaniesz poproszony o określenie priorytetu punktów. Czym jest priorytet? Odpowiada on za kolejność wyświetlania ikon na mapie. Jeżeli w danym miejscu znajduje się restauracja oraz bankomat, a ikona restauracji ma wyższy priorytet, to będzie ona widoczna "nad" bankomatową.

Ostatnim krokiem podczas dodawania POI do Ulubionych jest wybranie ikony, która będzie go reprezentować na mapie.

Niestraszny już fotoradar