Nieszczęśliwy chorowity pracownik

Nieszczęśliwi pracownicy mają większe szanse na zachorowanie, wynika z badania Lancaster University i Manchester Business School.

Niski poziom satysfakcji z pracy to większe prawdopodobieństwo emocjonalnego wypalenia się, gorszej samooceny, niepokoju i depresji pracowników - wynika z badania, opartego na ankietach przeprowadzonych wśród 250 tys. pracowników.

Nawet niewielki spadek satysfakcji z pracy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Autorzy badania twierdzą, że depresja i stany lękowe są coraz częstszą przyczyną długoterminowych urlopów zdrowotnych pracowników, zaczęły wyprzedzać np. schorzenia kręgosłupa. Natomiast pracownicy, którzy czują się usatysfakcjonowani pracą są zdrowsi i szczęśliwsi.

Profesor Cary Cooper z Lancaster University Management School stwierdził, że zmieniająca się natura pracy również ma wpływ na zdrowie zatrudnionych. "Nowe metody i postęp technologiczny szybko zmieniają sposób pracy. Coraz więcej zajęć staje się bardziej zautomatyzowanych i mniej elastycznych. Firmy redukują siłę roboczą i korzystają z rozwiązań outsourcingowych, co wpływa na rosnące poczucie niepewności wśród pracowników. Te trendy wiążą się z kulturą pracoholizmu w Wielkiej Brytanii i Europie - klimatem, który negatywnie wpływa na poziom zadowolenia i satysfakcji z pracy" - powiedział Cary Cooper.


Zobacz również