W Sieci znaleźć można mnóstwo darmowych programów i usług, które cechuje wysoka funkcjonalność. Niemniej tylko część z nich jest popularna wśród użytkowników, a wiele aplikacji wciąż czeka na odkrycie. Przewertowaliśmy Internet w poszukiwaniu niesztampowych narzędzi, a najciekawsze naszym zdaniem znaleziska przetestowaliśmy by przekonać się, czy faktycznie warto ich używać. Przedstawiamy programy i usługi online, których do tej pory prawdopodobnie nie znałeś. Wszystkie są darmowe i - co tu kryć - naprawdę mogą ci się przydać.
Zachęcamy do przejrzenia naszego zbioru i komentowania: jakich darmowych programów używacie na co dzień? Czy macie swoich faworytów? Czy wykorzystacie narzędzia z artykułu?
Open-source'owe narzędzie dla miłośników filmów. To odtwarzacz obsługujący niemal wszystkie formaty plików wideo, włącznie z materiałami HD. Dodatkowo umożliwia przeszukiwanie zasobów serwisów YouTube czy DailyMotion, pobieranie ich, jak i dzielenie się nimi z internautami - np. w serwisie Digg.com lub Delicious.com. Nie brakuje też kanałów z filmami, które możemy subskrybować, jak również obsługi protokołu BitTorrent z funkcją podglądu aktualnie pobieranych plików.
Pobrałeś jakiś plik lub zapisałeś na dysku załącznik z wiadomości e-mail i nie masz pewności, czy nie jest on przypadkiem zawirusowany? Zainstaluj powyższe narzędzie, które doda się do menu kontekstowego. Wystarczy że klikniesz prawym przyciskiem myszy na danym pliku (może mieć maksymalnie 10 MB) i kolejno wybierzesz funkcję Wyślij do/VirusTotal. Program wyśle wówczas potencjalnego szkodnika na swój producenta i tam przeskanuje go 39 aplikacjami dbającymi o bezpieczeństwo (m.in. G DATA, Avast, AVG, Kaspersky, McAfee, Panda).
Jeśli kalkulator wbudowany w używanym przez ciebie systemie operacyjnym z jakiegoś względu ci nie odpowiada, wypróbuj narzędzie Moffsoftu. Ma bardzo duże przyciski, zapisuje historię wykonywanych zadań, jest też superszybki. Przyda się przy odrabianiu lekcji z matematyki. I nie tylko.
Dostępny w polskiej wersji językowej edytor tekstu, który zaskoczy cię funkcjonalnością. Oferuje szereg przydatnych opcji, obsługuje też popularne formaty (m.in. .doc, .rtf). Do programu pobierzesz także sporo wtyczek i słowników. Świetna alternatywa dla Microsoft Worda czy OpenOffice Writera.
BitTorrent to obecnie jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet. Aby jednak korzystać z jego dobrodziejstwa, trzeba mieć również odpowiedniego klienta. Polecamy Swappera - jest szybki, ma łatwy w obsłudze interfejs i zawiera tylko najpotrzebniejsze funkcje. Działa bez zarzutu.
Autorzy
Grzegorz Kubera PCWorld
Były redaktor naczelny benchmark.pl i Laptop Magazine. Publikował w CD-Action, Esquire, PLAYBOY Polska, PC World, Bloomberg Businessweek. Dziennikarz ekonomiczny i technologiczny. Autor dwóch książek biznesowych, bestsellerów na polskim rynku: "Przeskok. Jak rozwinąć własny biznes, kiedy wciąż pracujesz na etacie" (2019) oraz "Stwórz jednorożca. Od idei po startup wart miliony" (2016). Specjalizuje się w oprogramowaniu, cybersecurity, programowaniu i chmurze.