Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie :)

Dokładnie 17 sierpnia 2007 roku projekt Debian ukończył 14 lat. Dystrybucja, która początkowo była jedną z wielu teraz jest wzorem dla kilkunastu najpopularniejszych dystrybucji GNU/Linux.

Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie :)

Debian

Debian, jeden z najlepiej znanych systemów operacyjnych w świecie open source, liczy sobie już 14 lat. Teraz mało kto pamięta początki ambitnego projektu Iana Murdocka, wtedy jeszcze studenta rozpoczynającego swoją przygodę z systemami Linux. Pierwsze wersje dystrybucji były dość mało udane. Brak istotnych funkcji oraz narzędzi systemowych, całkowity brak automatyzacji i liczne ograniczenia - w taki sposób przedstawiał się pierwszy Debian.

Powodem tego był fakt, iż system ten nie był wzorowany na jakiejkolwiek innej dystrybucji. Na szczęście projektu nie zawieszono, a w ciągu 14 lat rozwinięto go na tyle, aby stał się on bazą dla dziesiątek innych przedsięwzięć (Knoppix, Xandros, Linspire, MEPIS, cała rodzina Ubuntu). Obecnie Debian ma miano jednej z najstabilniejszej, najbardziej funkcjonalnej oraz najszybszej dystrybucji Linux. Miano to dotyczy zarówno samego systemu jak i ponad 20 000 aplikacji projektu. Wśród społeczności open source od dawna można spotkać się ze stwierdzeniem "nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie :)".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: