Niewidzialność to już nie SF - węglowe nanorurki ukryją Cię pod wodą

Naukowcy z Uniwersytetu w Dallas znaleźli sposób, by z węglowych nanorurek skonstruować materiał maskujący, który pozwala być niewidzialnym. Nanorurki umieszczone pod wodą po podgrzaniu sprawiają, że obiekt staje się zupełnie niewidoczny. A wszystko to działa na zasadzie słonecznego mirażu.

Nanorurki węglowe zapewniają niewidzialność

Naukowcy z Dallas przygotowali obiekt składający się z cieniutkich nanorurek węglowych, który został umieszczony w wodzie i podgrzany do temperatury 2,3 tys. stopni Celsjusza.

Niewidzialność działa jak słoneczny miraż

Nanorurki węglowe pod wpływem ciepła tworzą złudzenie podobne do słonecznych miraży np. podczas upalnego lata, gdy niebo wydaje się nam częścią ulicy. gdy słońce podczas. Nasze oczy odbierają wtedy obraz od fotonów zagiętych z powodu gorącego powietrza.

Technologia rodem ze Star Trek

Węglowe nanorurki z Dallas odtwarzają ten sam efekt - po podgrzaniu wody promienie światła zostają zakrzywione w wyniku parowania wody. Po włączeniu przełącznika ciepła, obiekt staje się niewidzialny niczym statek Klingonów z słynnego serialu Star Trek.

Efekt jest natychmiastowy. Zresztą zobaczcie sami na filmie. W tym przypadku obraz mówi więcej niż tysiąc słów.

Niewidzialny płaszcz czy niewidzialna łódź podwodna?

Niestety możliwe, że jednak nie powstaną z tego niewidzialne płaszcze dla ludzi. Dlaczego? Efekt występuje jedynie w wodzie, a aparatura podgrzewająca nie jest zbyt wygodna do noszenia. Ale odkrycie amerykańskich naukowców z pewnością może przydać się do maskowania łodzi podwodnych - przynajmniej jeżeli przeciwnik nie ma na pokładzie identyfikacji cieplnej lub torped kierujących się na źródła ciepła.

Niewidzialność w zasięgu ręki

Pomijając problemy w zastosowaniu tej technologii, to niewidzialność stała się już faktem. I okazała się prostsza do osiągnięcia niż kiedyś myśleliśmy. Wystarczyło spojrzeć w stronę Słońca i odtworzyć proces, który od wieków istnieje w naturze...