Niewielki gigant

Kiedy twardy dysk pęka w szwach od nadmiaru danych, masz dwie możliwości: albo usunąć niepotrzebne pliki, archiwizując je na płytach CD, albo kupić nowy napęd. Oba rozwiązania mają jednak wady. Firma DViCO proponuje wygodniejszą alternatywę: zewnętrzny napęd Momobay.

To niewielkie, przypominające palmtop urządzenie jest de facto 2,5-calowym twardym dyskiem Toshiby do laptopów, umieszczonym w eleganckiej srebrnej obudowie aluminiowej, z interfejsem USB 2.0. Zasilanie pobiera z portu USB, ale w razie kłopotów z mocą dołączona przejściówka pozwala "podkraść" prąd z portu PS/2.

Instalacja Momobay jest prosta: wystarczy zainstalować sterowniki z dołączonej płyty CD-ROM, podpiąć dysk do gniazda USB i włączyć urządzenie. Tak jak w przypadku każdego "normalnego" twardego dysku sprzęt jest gotowy do użycia po założeniu partycji i sformatowaniu.

Testowana przez nas wersja 40 GB (są też modele 20, 30 i 60 GB) była bardzo szybka i cicha, choć oczywiście nie dorównała wydajnością napędom wewnętrznym ATA. Ich najniższy wynik testu Disk Mark z programu PerformanceTest 4.0 wynosił 124 pkt, natomiast Momobay uzyskał ledwie 64 pkt. Podobnie było ze średnią szybkością odczytu w programie DiskSpeed32 – dyskowi Toshiby z rezultatem 20000 KB/s daleko do napędów wewnętrznych, które uzyskują co najmniej 35000 KB/s.

Lecz w codziennych zastosowaniach Momobay sprawdza się doskonale: kopiowanie 700 MB plików zajmuje ok. 3 minut, a więc tyle, co w nagrywarkach z zapisem 40x. Do dyspozycji jest za to 50 razy więcej miejsca przy znacznie mniejszych rozmiarach.

Informacje:

Alstor, tel. (22) 6754510

http://www.alstor.pl

Cena 1280 zł