Niewinni w kajdankach

Pośpiech we wdrażaniu systemów komputerowych może spowodować sporo zamieszania. Ostatnio przekonali się o tym amerykańscy policjanci z Rhode Island.

Błąd w systemie komputerowym spowodował, iż w Rhode Island (USA) policja dokonała aresztowania ośmiu niewinnych osób. Przedstawiciele miejscowego wymiaru sprawiedliwości przyznali, iż zaistniała sytuacja była wynikiem błędnego przetransferowania danych ze starego do nowo tworzonego systemu komputerowego obsługującego policyjne kartoteki. Niektórym osobom przypisane zostały dwa różne wpisy z bazy danych, w wyniku czego policja dokonała zatrzymania osób podejrzanych o posługiwanie się dwoma dowodami tożsamości. Władze oświadczyły, iż owa pomyłka nie była efektem niewłaściwego działania nowego opartego na platformie Oracle'a oprogramowania i firma ta nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Policjanci zmuszeni byli do mozolnego przestudiowania 40 tys. rekordów w nowej bazie danych, dzięki czemu wykryto kolejnych 500 niewłaściwych wpisów.

Przypadek z Rhode Island jest jedną z wielu zaistniałych ostatnio w USA podobnych sytuacji. Analitycy twierdzą, iż w głównej mierze wynika to z niedostrzegania przez niektóre instytucje złożoności dużych projektów informatycznych. Kierownictwo tych firm zazwyczaj interesuje jak najszybsze uruchomienie nawet nie gotowego jeszcze systemu, tylko po to, aby pierwotny termin wdrożenia został dotrzymany.

Więcej informacji: www.news.com