Niezależne badania Windows i Linuksa

Nie widać końca batalii między użytkownikami Windows i Linuksa. Ostatnio zaczyna nawet wyglądać na to, że jeśli jakaś firma chce się wypromować na rynku międzynarodowym, robi badania porównawcze systemów Microsoftu i Linuksa.

Donosiliśmy niedawno o bardzo kontrowersyjnych badaniach, w których trzech specjalistów wykazywało, że Windows 2003 Server jest bezpieczniejszy niż Red Hat Linux. W ostatnim studium, porównującym TCO, przeprowadzonym przez Yankee Group okazuje się natomiast, że... nie wygrywa nikt.

TCO, czyli "Total Cost of Ownership", to podsumowanie kosztów potrzebnych na wykorzystywanie danego produktu. W przypadku systemów operacyjnych w skład TCO wchodzi nie tylko koszt zakupu systemu, lecz również cena sprzętu, utrzymywanie administratorów, koszt rozwijania ułatwiających pracę aplikacji (pisaliśmy o tym m.in. w artykule "Linux droższy od Windows 2000?") itd.

Z badań przeprowadzonych przez Yankee Group wynika, że kampania Microsoftu "Get the Facts" nie pokazywała prawdy - TCO dla Windows i Linuksa są porównywalne. Warto jednak zauważyć, że 88 % biorących udział w ankiecie pod względem jakości, wydajności i stabilności uznało za lepsze rozwiązania Microsoftu. Znacząco też poprawiła się opinia użytkowników dotycząca bezpieczeństwa OS-ów z Redmond (choć na tym polu króluje Linux).

Więcej informacji: ArsTechnica


Zobacz również