Niezbędnik akustyka

Subiektywne wrażenie, dotyczące jakości dźwięku, jaki uzyskujemy z naszych urządzeń, jest fundamentalną sprawą dla właściciela systemu. Jednak gdy chcemy zrobić rzetelne porównanie systemu jako całości pracującej w ściśle określonych warunkach akustycznych, należy użyć urządzeń pomiarowych. Jednym z najbardziej wygodnych zestawów jest system walizkowy szwajcarskiej firmy NTI.

Subiektywne wrażenie, dotyczące jakości dźwięku, jaki uzyskujemy z naszych urządzeń, jest fundamentalną sprawą dla właściciela systemu. Jednak gdy chcemy zrobić rzetelne porównanie systemu jako całości pracującej w ściśle określonych warunkach akustycznych, należy użyć urządzeń pomiarowych. Jednym z najbardziej wygodnych zestawów jest system walizkowy szwajcarskiej firmy NTI.

System pomiarowy składa się z trzech elementów, mieszczących się w zgrabnej plastikowej walizce. W komplecie znajduje się generator sygnałów testowych MR1, miernik sygnałów fonicznych ML1 i wysokiej klasy mikrofon pojemnościowy SPL. Wszystkie elementy są zasilane bateriami RL6, dzięki czemu system jest w pełni przenośny. Pewnym mankamentem jest brak możliwości zasilania sieciowego. Dodatkowo na wyposażeniu znalazły się dwa komplety kabli połączeniowych, jedne w standardzie cinch, a drugie XLR. Do naszej redakcji system ten trafił ze względu na przeprowadzane przez nas pomiary akustyki sal kinowych.

Fabryka dźwięków

Przenośny generator sygnałów audio zapewnia użytkownikowi cały wachlarz analogowych sygnałów testowych. Wyposażony w dwa wyjścia: XLR (symetryczne) i RCA (liniowe asymetryczne) umożliwia przeprowadzenie pomiarów zarówno w amatorskich systemach domowych, jak i w profesjonalnych studiach muzycznych. Aby zapewnić jak najwyższą jakość połączeń, styki w obu gniazdach pokryte są 24-karatowym złotem. Obudowa urządzenia została wykonana z twardego sztucznego tworzywa, a jej kształt zbliżony do trapezu zapewnia, że generator pewnie trzyma się w dłoni. Dołączony z tyłu zaczep sprężynowy umożliwia zamocowanie do paska. Umieszczony w górnej części obudowy wyświetlacz pracuje w układzie dwuwierszowym (każdy wiersz o wysokości 5 mm) i ma możliwość wyświetlania znaków alfanumerycznych. W wierszu mieszczą się 32 znaki. Poniżej wyświetlacza znajdują się trzy przyciski, które umiejscowiono w specjalnych wgłębieniach, chroniących przed przypadkowym uaktywnieniem. W kolorze czerwonym wykonano włącznik zasilania, będący jednocześnie przełącznikiem funkcji. Za pomocą przycisków w kolorze zielonym ustalamy rodzaj sygnału, jego częstotliwości i amplitudy. Komplet dwóch baterii wystarcza na 10 godzin pracy generatora. Za pomocą MR1 możemy wygenerować szumy biały i różowy, sygnały sinusoidalny i prostokątny. W przebiegu sinusoidalnym możemy ustawiać częstotliwości z podziałem co 1/3 oktawy. Możemy również za pomocą funkcji Sweep spowodować jego narastanie w krokach co 1/3 oktawy w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Czas trwania kroku jest zmienny i może przyjmować wartości 0,05; 0,5; 1; 2; 3; 4; 5 s. Poziomy sygnałów są regulowane, a ich wartość można odczytać w dBu, dBV i w woltach. Można również wygenerować specjalny sygnał do badania zgodności fazowej, jego częstotliwość wynosi 20 Hz.

Mały "wielki" mierniczy

Minilyzer ML1 jest uniwersalnym miernikiem sygnałów akustycznych. Mierzone wartości mogą być zebrane bezpośrednio z gniazd badanych urządzeń lub poprzez specjalny mikrofon. Dostępne są dwa wejścia sygnałowe RCA i XLR. Obok nich znajduje się gniazdo minijack, przez które możemy monitorować wchodzący sygnał za pomocą standardowych dynamicznych.

Obudowa miernika jest nieco większa od generatora, ale zachowany jest trapezoidalny kształt. Głównym elementem miernika jest zielonożółty wyświetlacz LCD o wymiarach 40 x 60 mm. Na jego mozaikowej matrycy możemy wyświetlić nie tylko znaki alfanumeryczne, ale również graficzne prezentacje mierzonych parametrów. Jest to bardzo wygodne, gdyż miernik umożliwia nie tylko pomiar napięcia zmiennego (jego wartości skutecznej i RMS), ale również określenie charakterystyki częstotliwościowej i przeprowadzenie pomiaru widma sygnałów fonicznych.