Niezbędnik biznesmena

Bez komputera nie obejdzie się dziś żadna firma. Pecet wraz z odpowiednim oprogramowaniem wykorzystywany jest, w mniejszym lub większym stopniu w każdym przedsiębiorstwie. Aplikacje ułatwiają sprzedaż, dbają o magazyny, upraszczają księgowanie i pilnują wynagrodzeń. Jest ich na rynku dużo i są bardzo zróżnicowane.


Do pobrania:

Programy dla firm

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga wszechstronnej wiedzy i umiejętności. Bez pomocy odpowiedniego oprogramowania jest czasochłonne i kłopotliwe.

Różnorodność aspektów funkcjonowania każdej firmy powoduje jednak, że wspomagających narzędzi jest bez liku. Trudno wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Aplikacje można podzielić ze względu na funkcjonalność jak choćby do fakturowania, ewidencji środków trwałych, prowadzenia magazynu, księgowania czy obsługi kadr, jak również produkty specjalistyczne przeznaczone na przykład do kompleksowej obsługi gabinetów lekarskich bądź adresowane do rolników. Potrzeby dużych firm różnią się od małych dlatego dedykowane jest im inne oprogramowanie.

Zobacz również:

  • Aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida - którą warto wybrać?

U podstawy - fakturowanie

Programy przeznaczone do fakturowania stanowią najliczniejszą grupę aplikacji wspomagających prowadzenie firmy. Znaleźć w niej można produkty Asseco, Insertu, Varico czy Streamsoftu. Są producenci duzi i mali. Nie sposób wymienić wszystkich.

Dla niewielkich podmiotów gospodarczych przewidziana jest WF-Fakturka. Program nie pozwala prowadzić magazynu i służy jedynie do wystawiania paragonów oraz faktur. Sprawdza się w sklepach, zakładach usługowych i jednoosobowych firmach. Ograniczona do niezbędnego minimum liczba funkcji służy maksymalnemu uproszczeniu obsługi programu. To idealna propozycja dla osób, które nie miały wcześniej większego kontaktu z komputerem.

Więcej możliwości oferuje znany WF-Mag. W zależności od wersji adresowany jest do mniejszych bądź większych firm. Obsługuje magazyn, prowadzi kartoteki, rozrachunki i zestawienia. Rozlicza sprzedaż w złotówkach i walutach obcych. System ostrzeżeń informuje użytkownika o próbach sprzedaży po zbyt niskiej cenie czy osiągnięciu minimalnego stanu w magazynie. Współpracuje z drukarkami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych.

Niezbędnik biznesmena

WF-Mag - dodawanie dokumentu finansowego

Kolejna znana wśród przedsiębiorców pozycja to Subiekt GT, następca bardzo popularnych niegdyś Subiektów 4 i 5. To szybki program, oferujący wygodny, przyjazny i prosty w obsłudze interfejs. Obsługuje wszystkie typy dokumentów handlowych i magazynowych, prowadzi kartoteki. Umożliwia rejestrowanie płatności kartą kredytową i kredytowanie sprzedaży. Na szczegółową analizę prowadzonej działalności pozwalają rozbudowane raporty i zestawienia. Moduł CRM ułatwia kontakty z klientami. Na uwagę zasługuje wszechstronna współpraca w różnymi urządzeniami, jak drukarki, czytniki, kasy czy wagi. W ofercie jest również wersja Subiekta przeznaczona na urządzenia mobilne.

Ciekawą pozycją wspomagającą sprzedaż w ofercie Insertu jest Sello - system wspomagający sprzedaż w serwisach aukcyjnych. Współpracuje on między innymi z Allegro i eBayem, ułatwia wystawianie aukcji, obserwację ich przebiegu, tworzenie opisów, wystawianie komentarzy. Wspomaga przygotowywanie przesyłek oraz rozliczanie transakcji.

Niezbędnik biznesmena

Subiekt GT - fakturowanie w Euro

Znane z różnych specjalistycznych rozwiązań Studio JZK, w swojej ofercie służącej wspomaganiu sprzedaży ma aplikacje Fakturzysta i Magazyn. Pierwsza to rozbudowane narzędzie do wystawiania faktur, rachunków i paragonów. Obsługuje magazyn, kontroluje zamówienia i zaliczki, prowadzi kartotekę dostawców i generuje wiele raportów. Przyda się do prowadzenia biura. Niewiele programów tego typu umożliwia przygotowanie tak elegancko wyglądających dokumentów. Nieco mniejsze możliwości ma przystosowany do obsługi magazynu oraz produkcji Magazyn.

Do prowadzenia sprzedaży przeznaczony jest system Fakturant firmy Sokaris. Adresowany jest zarówno dla firm handlowych, jak i usługowych. Wystawia faktury VAT, eksportowe, korekty. Pozwala prowadzić rozliczenia za pomocą dokumentów kasowych. Generuje bankowe polecenia przelewu, zawiera blankiety do rozliczeń z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Aby program obsługiwał drukarki fiskalne konieczny jest zakup dodatkowego modułu. Kompletnym systemem wspomagającym sprzedaż jest Faktura-NT tego samego producenta.

Oferuje liczne raporty, rejestry, umożliwia precyzyjne analizy sprzedaży, rentowności czy kontrahentów. Zestawień jest w programie ponad 50. Obsługuje większość polskich banków, automatycznie pobiera z nich wyciągi i łączy przelewy z niezapłaconymi fakturami. Na bieżąco aktualizuje kursy walut. Wspomaga prowadzenie kampanii marketingowych, współpracuje z czytnikami kodów, drukarkami i kasami. Kilkadziesiąt wbudowanych wzorów faktur oraz możliwość tworzenia własnych szablonów pozwalają dostosować dokumenty do indywidualnych potrzeb. Faktura-NT ma również wbudowany moduł sklepu internetowego.

Niezbędnik biznesmena

Faktura-NT - działania modułu pobierania wyciągów z kont bankowych nie można zweryfikować w wersji testowej programu

Ciekawa jest również propozycja Streamsoftu. Program, o wdzięcznej nazwie Ewa oferowany jest w różnych wersjach. Najprostszy wariant MINI nie ma magazynu, pozwala jedynie wystawiać wszystkie dokumenty sprzedaży, prowadzić różne kartoteki, generować raporty i zestawienia. Najbardziej rozbudowany MAX zarządza również stanami magazynowymi, prowadzi dokumenty kasowe i bankowe, pozwala generować noty odsetkowe i wezwania do zapłaty.

Przejrzysty, czytelny i prosty w obsłudze interfejs to domena Faktury VAT 2011. Producent, Rafsoft.net, gwarantuje obsługę faktur, not, korekt, paragonów, rachunków czy zamówień. Program prowadzi kartoteki, ewidencje i rejestry. Generuje różne raporty. Najbardziej rozbudowana wersja jest zintegrowana z różnymi odmianami sklepów internetowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: