Niezbędnik gracza

Funkcjonalna i wygodna klawiatura jest równie przydatna, jak najlepsza mysz, adla miłośnicyków wyścigów samochodowych z pewnością przyda się dobrej jakościsięgną po dobrąk ierownica kierownicę z pedałami.


Funkcjonalna i wygodna klawiatura jest równie przydatna, jak najlepsza mysz, adla miłośnicyków wyścigów samochodowych z pewnością przyda się dobrej jakościsięgną po dobrąk ierownica kierownicę z pedałami.

Razer Lycosa

Informacje: Multimedia Vision, tel. (22)022 3389000,http://www.mmv.com.pl, Cena: 299 zł

Niezbędnik gracza

Lycosa diametralnie różni się od wcześniejszego modelu Razera, Tarantulia. Usunięto główną wadę poprzedniczkia, jaką którą było zbyt silne mocne podświetlenie klawiszy, które co powodowało, że podświetloney były nie sam znaki na klawiszach, ale przerwy pomiędzy nimi.

Klawiaturę podłącza sięmy do dwóch gniazd USB, ponieważ posiada ma wbudowany HUB hub USB. Producent nie podaje szybkości jego pracy, jednak z naszych testów wynika, że jest to USB 2.0. Lycosa jakoJest to jedna z nielicznych klawiatur wyposażona w gniazdo USB, która pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości szybkich dysków flash. Ma Są też wyprowadzone również złącza audio na słuchawki i mikrofon. Wyposażono ją również w dotykową klawiaturędotykowy panel, za pomocą, którejktórego możnaemy sterować odtwarzaczem audio oraz włączać lub wyłączać podświetlenie klawiszy.

Wszystkie klawisze wykonanoe są z gumowego materiałupokryto gumą, dzięki czemu są miłe w dotyku i do tego ładnie kontrastują z obudową wykonaną na wysoki połysk. Sama klawiaturaUrządzenie jest dosyć cienkiea, wysokość klawiszy odpowiada raczej laptopowym. Zaczep klawiszy mają jest stabilny, bardzo podobny do stosowanego przez Logitecha (mocowane są na wcisk, bez ruchomych części).

Zykon K2

Informacje: Sirius.pl, tel. 033 8235211,http://www.sirius.pl, Cena: 294 zł

Niezbędnik gracza

W modelu tym całkowicie zrezygnowano z klawiatury numerycznej, na rzecz zintegrowanego kontrolera do gier. Ma on dosyć nietypowy okrągły kształt, który pozytywnie wpłynął naułatwia wygodę używania korzystanie z dodatkowych klawiszy (jest ich w sumie ponad 40). Wszystkie obsługujemy lewą ręka, a zarówno ich wielkość, kształt, jak i rozmieszczenie powodują, że do każdego z nich mamy jest wygodny dostęp. Klawiatura może okazać się szczególnie przydać zwłaszczatna dla wszystkimch miłośnikomów strategii i symulacji, w którychgdzie wykorzystuje się kilkanaście przycisków do wykonywania różnychorakich czynności.

Niestety, zintegrowanie dodatkowego kontrolera do gier spowodowało, że klawiatura jest dosyć długa.

Logitech G11

Informacje: Logitech, tel. 022 8541151,http://www.logitech.pl, Cena: 229 zł

Niezbędnik gracza

To tańszy odpowiednik konstrukcji modelu G15, którya w tym roku doczekała się nowej edycji. G11 pozbawiona jestNie ma jego głównej zalety G15, czyli wbudowanego wyświetlacza LCD, na którym można odczytać różne informacje, m.in. statystyki gry. W miejscu wyświetlacza zamontowano przyciski do obsługi odtwarzacza muzycznego. Podobnie jak G15, oprócz klawiatury numerycznej wyposażona jest w osiemnaście programowalnych przycisków, które umieszczono w trzech grupach (dwa rzędy po trzy przyciski). Nie jest to rozwiązanie tak komfortowe, jak w Zykon K2, gdzie do wszystkich dodatkowych klawiszy maszmy bardzo wygodny dostęp. Drugi minus, to długość klawiatury, która jest o prawie 1/3o jedną trzecią dłuższa od standardowej konstrukcji.

Podobnie jak w modelu Razera, klawisze są podświetlane na niebiesko. Do klawiatury dołączane jest funkcjonalne oprogramowanie pozwalające przypisać każdemu z dodatkowych klawiszy zaawansowane makro, będące odzwierciedleniem naciśnięcia kombinacji skrótu klawiaturowego klawiszy.

Logitech G25

Informacje: Logitech, tel. (22)022 8541151,http://www.logitech.pl Cena bd.950 zł

Niezbędnik gracza

To najbardziej zaawansowana i rozbudowana kierownica , jaką możnaemy obecnie kupić. Wyposażona jest w gałkę zmiany biegów, działającą w czterech kierunkach, platformę z trzema pedałami o różnym stopniu "twardości" pracy oraz spore koło sterowe, o średnicy 28 cm i skręcie o 900 stopni (dwa i pół obrotu). Zastosowano różne stopnie "twardości" pracy pedałów. Pedał gazu jest miękki w całym zakresie, hamulec zaś w miarę wciskania naciskania stawia coraz większy opór. Całkowicie nowatorskaą jest konstrukcją jest dźwignia skrzyni biegów, która pracuje - podobnie jak ręczna skrzynia biegów w samochodach - w systemie "H". dModatkowo możnaemy ją przełączyć w tryb sekwencyjny i będzie działałą. Pracuje wówczas w dwóch kierunkach (góra- i dół), a i po zmianie biegu automatycznie wracała do pozycji środkoweja. Kierownica wyposażona jest również w rewelacyjnie działający system sprzężenia zwrotnego (Force Feedback), który wprowadza kierownicę ją w drgania oraz umożliwia odczuwanie sił kierunkowych. Połączenie tych kilku elementów powoduje, żeczyni z jestG25 to jedna z najlepszych kierownic do peceta, jaką obecnie możemy kupić. Ggodnegoy następcęa kultowej konstrukcji MOMO Force, tej samej firmy.

SpeedLink SL-6697 Power Feedback Leather Wheell

Informacje: Multimedia Vision, tel. (22)022 3389000, www.mmv.com.pl, Cena: b.d.220 zł

Niezbędnik gracza

Jest to konstrukcja model prawie pięciokrotnie tańszy a od modelu Logiutecha G25, chociaż nie ustępujeąca mu pod względem jakością. Wyposażono goa jest w obszyte skórą koło sterowe o promieniu skrętu 250 stopni. Posiada Ma liczne dodatkowe przyciski oraz przełączniki, a także platformę z dwoma pedałami. Niestety, pod względem jakości działania, a szczególnie odzwierciedlenia realizmu efektów jazdy pozostaje daleko w tyle, bo zastosowano tu. Wyposażona jest bowiem w zubożoną wersję mechanizmu Force Feedback, Vibration Feeddback, którą producent sprytnie nazwał Power Feedback.<chyba nadmiar tych nazw>. Różnica w działaniu jest znaczna, ponieważ VibrationFeedback oddaje tylko drgania, bez bez oddawania sił kierunkowych. Różnica jest szczególnie odczują zwłaszcza ci, którzy wcześniejwalna, gdy wcześniej używaliśmy urządzeń z pełnym sprzężeniem zwrotnym. Trzeba jednak przyznać, że S SL-6697 Power Feedback Leather Wheelwl porównaniu dowśród konstrukcji za podobnąe pieniądze nadrabiacenę wyróżnia się jakością wykonania oraz dużą liczbą dodatkowych przycisków.