Niezbędnik na pulpicie

Desktop Sidebar, dostępny też w polskiej wersji językowej, cieszy się coraz większą popularnością i dzięki otwartości gromadzi wierną rzeszę użytkowników. Czy wart jest swojej popularności?


Desktop Sidebar, dostępny też w polskiej wersji językowej, cieszy się coraz większą popularnością i dzięki otwartości gromadzi wierną rzeszę użytkowników. Czy wart jest swojej popularności?

Program, który po zamknięciu potrafi do szczętu zrujnować pracowicie układany pulpit, może doprowadzić do szewskiej pasji i natychmiastowego wykasowania go z systemu. Warto jednak powściągnąć emocje i wypróbować jego działanie. Desktop Sidebar zajmuje pionowy pas ekranu, choć może być automatycznie chowany. Jeśli jednak chcemy mieć szybki podgląd wyświetlanych przez program informacji, np. wiadomości z serwisów, obciążenia systemu czy zegara, raczej powinien być cały czas widoczny. To z kolei bez wątpienia wymaga co najmniej 17-calowego monitora i rozdzielczości 1024x768 lub większej. Co istotne, trzeba mieć sporo pamięci, gdyż im więcej zainstalowanych modułów, tym większe na nią zapotrzebowanie - wydaje się, że 256 MB to niezbędne minimum, a stabilność i wydajność programu ciągle jeszcze odbiegają od ideału. Program startuje razem z systemem, ale można to zmienić w opcjach.

Funkcjonalność

Niezbędnik na pulpicie

Pasek z programem zajmuje sporo miejsca na ekranie

Program jest w gruncie rzeczy zestawem modułów (paneli w terminologii DS) we wspólnym interfejsie - po usunięciu ich pozostaje jedynie pusty pasek. Razem z wersją instalacyjną jest dostarczana podstawowa porcja modułów, ale oczywiście największa atrakcja to rosnąca sukcesywnie baza rozszerzeń tworzonych przez wolontariuszy - wtyczek poszerzających funkcjonalność i skórek, których ze względu na łatwość tworzenia jest obecnie mnóstwo.

Niezbędnik na pulpicie

Utworzenie lub modyfikacja powłoki nie przekraczają możliwości przeciętnego użytkownika.

Niezbędnik na pulpicie

W ogólnych opcjach programu modyfikuje się ważniejsze ustawienia aplikacji.

Podstawowym zadaniem Desktop Sidebar jest wyświetlanie użytecznych informacji i umożliwienie dostępu do rozmaitych aplikacji, np. systemowego odtwarzacza dźwięku.

Dobór modułów zależy, oczywiście, od indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto też wiedzieć, jakie możliwości oferuje sam system, aby nie dublować informacji. Bez wątpienia osoba śledząca bieżące informacje zainteresuje się wtyczką obsługującą kanały RSS, a użytkownik utrzymujący stały kontakt z innymi - wtyczkami obsługującymi komunikator Miranda czy ICQ.

Zestaw paneli można dynamicznie modyfikować, usuwając wczytane do interfejsu (polecenie Usuń w menu kontekstowym myszy) i dodając inne - trzeba je, oczywiście, ręcznie ustawić ze względu na ograniczenie, jakim jest wysokość ekranu, chociaż sam program można przewijać, a panele zwijać i rozwijać. Polecenie Dodaj panel wyświetla okno dialogowe Nowy panel, skąd można wczytać dowolny panel zarejestrowany w programie. Z kolei odsyłacz Więcej paneli prowadzi na stronę Desktop Sidebar, gdzie znajduje się lista dostępnych paneli, w podziale na wtyczki, skórki i pokazy slajdów. Wystarczy pobrać wybrany pakiet i zainstalować go w programie.

Edytor powłok

Razem z programem dostarczany jest edytor skórek, za pomocą którego można je modyfikować lub tworzyć własne. Gotowy projekt wystarczy wyeksportować jako tzw. pakiet, w formacie .dspackage. Nie wymaga to specjalnych umiejętności technicznych, wystarczy odrobina dobrego smaku. Najlepsze są przyjmowane do bazy skórek na serwerze programu. Poniżej przedstawiamy funkcjonowanie kilku z kilkudziesięciu przydatnych paneli.

Newsroom

Niezbędnik na pulpicie

Newsroom

Newsroom to czytnik kanałów informacyjnych RSS. Jest dostarczany z porcją gotowych kanałów, ale można łatwo zainstalować nowe, przeciągając po prostu ikonę XML (lub odsyłacz) z przeglądarki do panelu. Program automatycznie abonuje kanał i wczytuje aktualne nagłówki. Przesunięcie kursora myszy nad nagłówek wiadomości powoduje wyświetlenie jej streszczenia, natomiast kliknięcie nagłówka powoduje wczytanie właściwej strony WWW z wiadomością. Tytuły wiadomości są stale przewijane. W menu kontekstowym myszy widnieje lista ogólnych poleceń dotyczących panelu oraz lista zaabonowanych kanałów. We Właściwościach panelu można skonfigurować wiele opcji.

Wydajność

Niezbędnik na pulpicie

Wydajność

Bardziej zaawansowanym użytkownikom Windows bez wątpienia przyda się panel Wydajność, który wyświetla wiele przydatnych, zwięźle podanych informacji o obciążeniu systemu, jak aktywność procesora i dysku, użycie pamięci i pliku wymiany, zapełnienie dysku, najbardziej aktywne aplikacje, aktywność sieciowa. Zestaw dostępnych wskaźników (jest ich maksymalnie 10, ale wskaźników dysku może być kilka, jeśli mamy kilka partycji) można określić w oknie Właściwości panelu, gdzie można też wybrać sposób wizualizacji wskaźnika (przycisk Edytuj). Niektóre dane są wyświetlane w postaci słupków, inne w postaci tekstowej informacji.

Miranda IM

Niezbędnik na pulpicie

Miranda IM

To jedna z wtyczek obsługujących komunikatory - Miranda, ICQ 2003 lub microsoftowy Windows Messenger. Jeśli jest aktywna, podczas startu Desktop Sidebar startuje również sama Miranda. Panel wyświetla listę aktywnych kontaktów, co jest domyślnie przyjęte we Właściwościach panelu - można też wyświetlać wszystkie zarejestrowane kontakty, ale oczywiście zwiększa to rozmiar panelu. W menu kontekstowym myszy znajdują się polecenia do wysyłania wiadomości pocztowej lub rozpoczęcia rozmowy. Rosnąca popularność opensource'owego komunikatora, obsługującego wiele znanych komunikatorów, czyni z tej wtyczki popularne narzędzie.

Media Player

Niezbędnik na pulpicie

Media Player

Wtyczka jest prostym interfejsem systemowego Windows Media Player, przeznaczonym dla komputerowych melomanów - jej odpowiednik to podobnie działający interfejs popularnego Winampa. Opcje konfiguracyjne we Właściwościach panelu są wprawdzie więcej niż skromne, ale za to w menu kontekstowym myszy kryje się cała paleta poleceń uzupełniających działanie prostego zestawu przycisków do obsługi odtwarzacza - dostęp do poszczególnych paneli WMP i dysków. W każdej chwili można się też przełączyć na oryginalny odtwarzacz. Media Player warto umieścić obok wtyczki Volume Control, która pozwala zmieniać głośność za pomocą suwaka.

Inbox

Niezbędnik na pulpicie

Inbox

Wtyczka dla użytkowników Microsoft Office, a przede wszystkim "dużego" Outlooka, daje bezpośredni dostęp do folderów poczty w programie. Na przykład przesunięcie kursora myszy nad wiadomość pocztową na liście powoduje wyświetlenie jej zawartości. W menu kontekstowym myszy znajduje się wiele poleceń Outlooka pozwalających odpowiadać na pocztę lub wysyłać nową, usuwać przesyłki, przemieszczać się między folderami. Wtyczki tej warto używać razem z wtyczką Mail Checker, która jest bardziej uniwersalna, bo obsługuje także inne programy pocztowe (standardy POP3 i IMAP oraz HotMail) i pozwala sprawdzać zawartość serwerów pocztowych.

Pogoda

Niezbędnik na pulpicie

Pogoda

Wtyczka współpracuje z serwisem The Weather Chanel i wyświetla podstawowe informacje o pogodzie, jak temperatura, wilgotność, ciśnienie czy wiatr. W panelu widać skrót informacji, natomiast po przesunięciu kursora myszy nad panel wyświetlane jest okno z bardziej szczegółowymi informacjami meteorologicznymi. Miasto można wpisać ręcznie w oknie Właściwości panelu, używając anglojęzycznych nazw. Dokładność informacji oczywiście bezpośrednio zależy od "rozdzielczości" The Weather Chanel - można w nim znaleźć informacje o wielu dużych miastach w Polsce, ale w przypadku mniejszych miejscowości konieczne jest wpisanie dużego ośrodka w pobliżu.