Niezbyt krótki informator o działaniach rządu, służb i kluczowych spółek w obliczu COVID-19 [Aktualizacja 10.04.2020]

Źródło: PAP

Testy diagnostyczne

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez mówienie, kaszlenie i kichanie. Choć znamy już jego kod genetyczny, szczepionka najprawdopodobniej pojawi się dopiero pod koniec tego roku. Na ten moment testy na obecność SARS-CoV-2 są wykonywane przez placówki badawcze o specyfikacji BSL-2 i BSL-3. Chodzi o poziomy biologicznego bezpieczeństwa, które służą do identyfikacji skali zagrożenia i wdrożenia odpowiednich działań prewencyjnych. W Polsce łącznie działa 19 placówek badawczych o przepustowości około 3000 testów na dobę. Rozdysponowano natomiast około 40 tysięcy testów do tej pory – również osobom objętym kwarantanną. Jak zapowiedział minister Szumowski, testy będą wykonywane na osobach z objawami, a nie - jak dotąd - również na tych, mających kontakt z chorymi.

Nauka wciąż próbuje przyspieszyć proces diagnostyczny. Wyniki badań zespołu prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego centrum Biotechnologii (patrz tutaj) wskazują na możliwość stworzenia w najbliższych miesiącach błyskawicznego testu, pozwalającego na szybką diagnozę w miejscach newralgicznych takich jak dworce i lotniska. Obecny stan wiedzy pozwala na wykonanie testów metodami:

  • Test molekularny (genetyczny). U pacjentów z podejrzeniem wykonuje się wymaz z nosogardzieli lub też tzw. bronchoaspirat, który jest pobierany za pomocą bronchofiberoskopu przy użyciu specjalnej szczoteczki, alternatywnie uzyskuje się go przez popłuczyny pęcherzykowo-oskrzelowe (BAL), wypłukiwane za pomocą jałowego płynu Ringera.
  • Test na obecność przeciw ciał (IgG i IgM). Są to komercyjne testy serologiczne z wykorzystaniem odczynników MAGLUMI 2019-nCoV.

Próbka powinna zostać potrójnie zabezpieczona i podróżować w temperaturze 4°C maksymalnie do 3 godzin od czasu pobrania wymazu. Przeszkolony personel medyczny zabezpiecza ją poprzez umieszczenie w jednorazowym pojemniku z nakrętką i uszczelką, który później ląduje w dwóch nałożonych na siebie i odpowiednio zabezpieczonych opakowaniach wtórnych. Po przewiezieniu do laboratorium rozpoczyna się proces izolacji kwasu nukleinowego wirusa (w przypadku SARS-CoV-2 chodzi o RNA). Następnie podaje się go reakcji RT-PCR, będącej reakcją łańcuchową polimerazy z odwrotną transkryptazą. Należy ona do najbardziej czułych metod wykrywania cząsteczek RNA w próbce.

Niezbyt krótki informator o działaniach rządu, służb i kluczowych spółek w obliczu COVID-19 [Aktualizacja 10.04.2020]

Źródło: PAP

Ograniczenia podróży

[Aktualizacja 31.03: obostrzenia na granicach zostają przedłużone do 13 kwietnia. Obywatele pracujący za granicami kraju, jeśli zdecydują się wyjechać, a następnie wrócić do Polski, również podlegają 14-dniowej kwarantannie. Nowe zasady nie dotyczą przewozu towarów, który postępuje w niezmienionym kształcie.] Od 15 marca, przez kolejne 10 dni, granice Polski pozostaną zamknięte dla cudzoziemców. W praktyce oznacza to, że tylko obywatele Polski z kilkoma wyjątkami – osobami innych narodowości będącymi członkami rodzin Polaków, osobami posiadającymi kartę Polaka lub długoterminowe pozwolenie na pracę; wrócą do Polski. Zawodowi kierowcy towarowi także zostaną przepuszczeni. Nie mniej wszyscy będą musieli przejść kontrolę sanitarną zanim otrzymają pozwolenie na przekroczenie granic. To co wyróżnia te kontrole, to obowiązek wypełnienia karty lokacyjnej oraz badanie przesiewowe, polegające na zmierzeniu temperatury, dzięki któremu będzie można łatwo zlokalizować potencjalne ogniska choroby. Dodatkowo, przekraczających czeka dwutygodniowa kwarantanna, podczas której mają obowiązek komunikować się ze służbami sanitarnymi w sprawie obecności gorączki. Nakaz kwarantanny nie dotyczy dostawców towarów, a także mieszkańców granic, pracujących w innych krajach. Karty lokacyjne można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Warto zaznaczyć, że graniczne służby sanitarno-epidemiologiczne mierzą temperaturę za pomocą bezdotykowego termometru. Sprzęty tego typu obniżają ryzyko zakażenia, bezpiecznie można ich używać do badania dużych ilości osób. Wykorzystują one naturalną zdolność ludzkiego ciała do produkcji podczerwieni, dlatego też sprawdzają się jako wstępne badanie przesiewowe u osób podróżujących, pozostających w relatywnie nie zmienionych warunkach – np. autokar czy też pociąg. Zainteresowanych odsyłamy do naszego rankingu najlepszych termometrów bezdotykowych.

Niezbyt krótki informator o działaniach rządu, służb i kluczowych spółek w obliczu COVID-19 [Aktualizacja 10.04.2020]

Źródło: PAP

Podobne zasady obejmują powietrzne granice Polski. Od 15 marca przez najbliższe 2 tygodnie [akt. 31.03: do 13 kwietnia] ruch samolotowy obejmuje tylko loty powracających Polaków i cudzoziemców. Wszystkie wcześniej zaplanowane loty obywateli RP do kraju zostaną utrzymane. Podobnie jak w przypadku innych granic, nowe tymczasowe zasady przewidują możliwość wpuszczenia niektórych cudzoziemców, na stałe związanych z Polską. Lista znajduje się na ministerialnej stronie informacyjnej. Samo rozporządzenie Rady Ministrów (z dnia 13 marca 2020 roku), w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, ogranicza przyloty do wyczarterowanych samolotów, które transportują Polaków znajdujących się za granicą. Działa już specjalny program rządowy LOTdoDomu. Prezes spółki LOT Rafał Milczarski zapowiedział:

Jedyne rejsy, które polecą w ramach operacji LOTdoDomu to są rejsy z zakresu numeracyjnego od LO8000 do LO8999. To są rejsy realizowane na zlecenie Rządu RP w cenach zryczałtowanych, ustalonych z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Nie należy się więc martwić o koszt podróży, lecz zadbać o własne bezpieczeństwo, a także dokładnie zweryfikować rezerwowany lot. Z powodu ograniczenia ruchu na granicach, wielu przewoźników deklaruje możliwość zwrotu biletów. PKP Intercity oferuje zwrot, na preferencyjnych warunkach, biletów zakupionych do 4 marca, wycofując się z potrąceń odstępnych. Oferta dotyczy zarówno biletów sieciowych, weekendowych, odcinkowych, jak i jednorazowych. Podobne decyzje podjęło Polregio – bilety zakupione od 13 marca, a także koleje przewoźników lokalnych, takich jak Koleje Mazowieckie i Koleje Dolnośląskie.