Niezbyt krótki informator o działaniach rządu, służb i kluczowych spółek w obliczu COVID-19 [Aktualizacja 10.04.2020]

Źródło: PAP

Kłopoty z czasem wolnym

[Aktualizacja 31.03: W sklepach – zarówno małych placówkach, jak i wielkopowierzchniowych marketach nie może być więcej klientów niż liczba kas razy trzy (np. 7 kas – 21 klientów). Natomiast na poczcie jest to stosunek 2 osób na jedno okienko. . Młodzi poniżej 18 roku życia będą zobowiązani przebywać po za domem pod opieką osoby dorosłej. Od 2 kwietnia trzeba będzie dokonywać zakupów w rękawiczkach. Więcej tutaj.] Polacy zachowują się bardzo odpowiedzialnie. W większości wypadków pozostają w domach. Cieszy wciąż prowadzona akcja „Zostań w domu” i "ZadzwońDoSeniora", do której włączyli się zarówno politycy, jak i celebryci. W związku z ograniczeniem zgromadzeń do 50 osób, galerie i centra handlowe pozostaną zamknięte. Mogą w nich być otwarte tylko sklepy z żywnością, apteki, drogerie i pralnie. Pozostałe sklepy, które nie znajdują się na terenie galerii i centrów handlowych - odzieżowe, narzędziowe, elektroniczne itp. pozostają otwarte. Banki i instytucje finansowe mogą działać normalnie. Podobnie restauracje czy bary, z tym, że jedzenie będzie można wziąć tylko na wynos lub z dowozem do domu. Nie można jednak powiedzieć, że te zakazy działają perfekcyjnie. Pokazuje to przykład wielkopowierzchniowych sklepów takich jak Castorama czy Liroy Merlin, które nie mają obowiązku zamknięcia i w efekcie tego nie robią, narażając zarówno swoich pracowników, jak i klientów. Jak donosi Dziennik Zachodni i Wyborcza, wielu Polaków w czasie kwarantanny przeprowadza remonty domowe, szturmując tego typu sklepy, tym samym skłaniając związki zawodowe do podjęcia działań zapobiegawczych. Anonimowy pracownik sklepu budowlanego stwierdził, że:

Klienci, którzy do nas przychodzą, zachowują się tak, jak by szli na spacer. To nie są szybkie zakupy. Boję się o swoje zdrowie i uważam, że sklep powinien co najmniej wprowadzić wydawanie towarów na zewnątrz.
W świetle takich zachowań tym bardziej cieszy akcja portalu Niezależna.pl. My również zachęcamy do podziękowań wszystkim tym, którzy codziennie narażają własne zdrowie i życie, by nam się żyło lepiej. Dziękujemy za odwagę wszystkim, tym którzy codziennie trudzą się byśmy mogli wygodnie przeżyć czas izolacji.

Niezbyt krótki informator o działaniach rządu, służb i kluczowych spółek w obliczu COVID-19 [Aktualizacja 10.04.2020]

Źródło: PAP

To prawda, to dobry moment by spędzić czas z rodziną, dokonać drobnych napraw w domu lub też dowiedzieć się czegoś nowego, ale z zachowaniem bezpieczeństwa. Przykładowo, CodeGym, o którym pisaliśmy tutaj, proponuje przyjemną i przystępną cenową naukę programowania w języku Java, która jest jednocześnie bardzo „grywalna” i nie wymaga opuszczania domu. Jeśli jednak wciąż nie wiemy co ze sobą zrobić proponujemy listę filmów i seriali, a także listę gier, które pomogą przetrwać trudny czas zagrożenia epidemiologicznego.

Pamiętajmy, że specustawa z dnia z 2 marca 2020 r. pozwala na wykonywanie przez pracowników pracy zdalnej. Jasne, dla wielu z nas może to być nowość, dlatego przygotowaliśmy kompleksowe poradniki jak przetrwać ten okres "Siedem przykazań pracy zdalnej" i jakie narzędzia się najlepiej sprawdzą "Jak pracować nie wychodząc z domu"l. Specustawa ws. koronawirusa daje również możliwość uzyskania 14-dniowego zasiłku opiekuńczego dla osób wychowujących dzieci do lat ośmiu, a także jeśli zagrożenie epidemiologiczne utrzyma się dłużej niż dwa tygodnie pozwala na uzyskanie 60-dniowego zasiłku na rzecz zarówno chorych jak i zdrowych dzieci do lat 14. Na czas pandemii Narodowy Fundusz Zdrowia ogranicza przyjmowanie penitentów, ale dokumenty można złożyć za pomocą elektronicznego systemu e-PUAP 2. W tym celu należy posiadać Profil Zaufany lub Podpis Elektroniczny. Jeśli nie mamy identyfikacji elektronicznej lub konta e-PUAP 2, nie martwmy się. Profil Zaufany, potrzebny do założenia i podpisu dokumentów elektronicznych na platformie e-PUAP, można otrzymać, składając wniosek przez konto internetowe wielu banków.

Niebezpieczne podróże

Co jeśli jednak koniecznie musimy podróżować? [Aktualizacja 31.03: Do 11 kwietnia obowiązują zasady poruszania się przy zachowaniu minimum 2 metrów odległości – za wyjątkiem osób potrzebującej ścisłej opieki. Nie można przemieszczać się w innych celach niż bytowe, zawodowe i zdrowotne - np. dojazd do pracy, niezbędne zakupy spożywcze, sanitarne, działania woluntarystyczne. W autobusach obowiązuje obostrzenie przebywania nie większej ilości osób niż połowowa wszystkich dostępnych miejsc siedzących. Od 2 kwietnia również samochody więcej niż 9-osobowe oraz przewoźnicy prywatni są objęci tą zasadą.] Najlepiej zastanowić się dwa razy, czy naprawdę tak jest. Warto również sprawdzić wykaz połączeń, ponieważ wiele z nich uległo zmianie lub tymczasowej kasacji. W związku z rozpowszechniającą się epidemią wirusa SARS-Cov-2 wielu przewoźników rozpoczęło szeroko zakrojone akcje prewencyjne. Spółki z grupy PKP, także PKP Intercity, przyjęły dodatkowe wytyczne postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia. Pracownicy mają obowiązek raportowania, według określonych ścieżek, pojawienie się osób z podejrzeniem zakażenia. Obsługa pociągu, podejmie decyzję o jego zatrzymaniu w porozumieniu ze służbami ratunkowymi z zachowaniem kryterium minimalizacji kontaktu zarażonych z osobami w pociągu i na stacji. Pracownicy ochrony dworca wskażą chorym specjalne tymczasowe miejsce przebywania do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. Jak podaje PKP tego typu przestrzenie na ten moment zostały wyznaczone przez administratorów ponad 50 dworców. Podobnie inni przewoźnicy wzmagają środki bezpieczeństwa. Przykładowo Polregio wdrożyło wzmożony nadzór nad czystością składów, w pociągowych apteczkach pojawiły maseczki i rękawiczki, a obsługa przeszła szkolenie kryzysowe. Polonus, prócz standardowych już środków ochrony, przeprowadził także dokładne ozonowanie należącego do niego dworca Warszawa Zachodnia, na którym zatrzymują się autokary z całej Europy. Bądźcie zdrowi i nie podajcie się panice.

Źródła: