Niezidentyfikowany obiekt przesyła tajemnicze sygnały z centrum Galaktyki

Astronomowie odkryli nieznane dotąd źródło sygnałów radiowych z pobliża centrum Galaktyki.

Niezidentyfikowany obiekt przesyła tajemnicze sygnały z centrum Galaktyki

pexels.com

Australijscy astronomowie odkryli tajemnicze sygnały radiowe pochodzące z centrum Galaktyki. Nie potrafią jednak ustalić jaki obiekt kosmiczny może je przesyłać.

Źródło sygnałów, nazwane ASKAP J173608.2-321635 zostało odkryte przez Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP), jeden z najczulszych radioteleskopów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Zespół astronomów z Uniwersytetu Sydney w Australii tłumaczy jego charakterystykę:

Przedstawiliśmy odkrycie i charakterystykę ASKAP J173608.2-321635: wysoce spolaryzowanego, zmiennego źródła radiowego zlokalizowanego w pobliżu centrum Galaktyki i bez wyraźnego odpowiednika o wielu długościach fali. ASKAP J173608.2-321635 może reprezentować część nowej klasy obiektów odkrywanych za pomocą badań obrazowania radiowego.

Obiekt jest wysoce zmienny, tygodniami emituje fale radiowe, a następnie znika w bardzo szybkim tempie. Sygnał jest również silnie spolaryzowany – kierunek drgań fali elektromagnetycznej jest skręcony zarówno liniowo, jak i kołowo.

Zobacz również:

  • Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza [Zobacz film]
  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie

Polaryzacja sugeruje rozpraszanie i namagnesowanie, wywołane prawdopodobnie przez pył i pola magnetyczne w ośrodku międzygwiazdowym między nami a źródłem, ale jest też możliwe, że samo źródło może być silnie namagnesowane.

Sygnał pojawił się w danych ASKAP już 13 razy, a naukowcy będą kontynuować badania.

Zobacz także: Superokazje w Empiku: promocje na urządzenia elektroniczne

Źródło: sciencealert.com