Niezwykła układanka

Współczesne systemy AV składają się z wielu różnorodnych elementów, warto więc przed zakupem przeanalizować ich funkcje i możliwości.


Współczesne systemy AV składają się z wielu różnorodnych elementów, warto więc przed zakupem przeanalizować ich funkcje i możliwości.

Subwoofer jest to kolumna odpowiedzialna wyłącznie za reprodukcję najniższych częstotliwości akustycznych. W systemie kina domowego obsługuje dodatkowy kanał, który ze względu na ograniczone pasmo oznaczony został "po kropce" jako .1 (np. 5.1, 6.1 itp.). Wiele osób, szczególnie tych nie posiadających dedykowanego głośnika niskotonowego uważa zakup subwoofera za zbyteczny wydatek. Orędownicy takiego sposobu myślenia twierdzą, że w przypadku posiadania pełnopasmowych i wydajnych basowo głównych zestawów kolumn, dodatkowe inwestycje ze specjalną kolumną niskotonową są zbędne . Każdy kto choć przez chwilę miał okazję posłuchać dobrego, kompletnego zestawu kina domowego, wie, że jest to absolutnie błędny sposób myślenia. Nigdy kolumny główne, nawet te dysponujące ponadprzeciętnym basem, nie będą stanowiły konkurencji dla tego samego zestawu, posiłkującego się dodatkowym fundamentem basowym. Ze względu na specyfikę najniższych częstotliwości, konstrukcja zarówno głośnika basowego, jak i odpowiedniego projektu obudowy jest dość skomplikowana i obarczona wieloma ograniczeniami. Po pierwsze, aby w wierny sposób odtworzyć najniższe częstotliwości, membrana głośnika niskotonowego musi posiadać odpowiednio dużą powierzchnię, która dodatkowo będzie poruszała się wystarczająco szybko, aby nie prowadzić do opóźnień i zniekształceń akustycznych. Aby duża membrana poruszała się wystarczająco szybko, wymagane jest wytworzenie przez głośnik odpowiedniego ciśnienia akustycznego, które w połączeniu ze znaczną powierzchnią membrany, o pożądanym jak największym wychyleniu, będzie w stanie przepompować pokaźne ilości powietrza. Producenci zwykle wybierają 2 rozwiązania. Pierwsze częściej spotykane, to zbudowanie kolumny niskotonowej w oparciu o głośnik o dużej powierzchni membrany, a co za tym idzie dużej amplitudzie. Taki projekt, niesie ze sobą potrzebę dobrania odpowiednio pojemnej obudowy, która zwykle przybiera postać skrzyni o dużych rozmiarach. Takiej obudowy nie wymaga drugie rozwiązanie. Bazuje ono na wyposażeniu kolumny niskotonowej w nowoczesne głośniki o mniejszej powierzchni membrany i ponadprzeciętnych możliwościach jej wychylenia. Wspomniane powyżej rodzaje głośników nie są jedynym komponentem odróżniającym produkty poszczególnych producentów. Równie istotna, co dobór głośnika, jest koncepcja konstrukcji obudowy, bez której nie jest możliwe uzyskanie odpowiednich charakterystyk akustycznych. Na rynku najczęściej spotkamy się z trzema typami obudów, które różnią się między sobą odmiennym podejściem konstrukcyjnym, a co za tym idzie - różnym charakterem dźwięku. Bez wątpienia najpopularniejszym typem są konstrukcje typu bas refleks. W porównaniu do obudów zamkniętych, oferują one szerszy zakres częstotliwości. Również dzięki otworom pozwalającym na efektywniejsze przepompowywanie powietrza, konstrukcje bas refleks umożliwiają wytwarzanie wysokich poziomów ciśnienia akustycznego, szczególnie istotnych dla fanów kina domowego.

Jeśli chodzi o sposób wykonania tego typu kolumn, to istnieje wiele najróżniejszych rozwiązań stosowanych w zależności od pomysłowości ich twórców. Zestawy głośnikowe bas refleks różnią się między sobą ilością i rodzajem zainstalowanych przetworników, ich umieszczeniem oraz liczbą i ulokowaniem otworów bas refleks . Najczęściej głośnik zlokalizowany jest na przedniej ściance obudowy, a otwory będące ujściem dla powietrza znajdują się na przedzie lub "plecach" kolumny. Obecnie popularne stają się produkty z głośnikiem niskotonowym umieszczonym na dolnej ściance obudowy, promieniującym w stronę podłoża. W takim przypadku niezbędne jest wyposażenie obudowy w odpowiednio wysokie nóżki, które pozwolą na bezproblemową pracę głośnika. Drugie pod względem popularności to kolumny z obudową zamkniętą, pozbawioną jakichkolwiek otworów. W tym przypadku wymagane jest dobranie do konkretnego rodzaju głośnika także odpowiednio dużej obudowy, która pozwoli na uzyskanie głębokiego basu. Z racji ograniczonych możliwości, "przepompowywania powietrza " i związanego z tym wytwarzania niższego ciśnienia akustycznego, konstrukcje tego typu zwykle charakteryzują się niższą skutecznością. Z drugiej jednak strony, stosowanie obudowy zamkniętej, procentuje uzyskaniem dobrych charakterystyk impulsowych.

Ostatnim najrzadziej spotykanym typem subwooferów, są konstrukcje pasmowo-przepustowe. W zamierzeniu twórców mają one czerpać to, co najlepsze z kolumn typu bas refleks i konstrukcji zamkniętych. Najczęściej spotyka się produkty tego typu z pojedynczym lub podwójnym otworem ujścia powietrza. Zaletą obudów pasmowo-przepustowych jest to, iż nie wymagają stosowania skrzyń o dużych objętościach. Ciekawe jest umiejscowienie głośnika, który w odróżnieniu od pozostałych popularnych konstrukcji jest zamknięty wewnątrz obudowy.