Niezwykłe odtwarzacze

Nazywamy je odtwarzaczami DVD i rzeczywiście mogą służyć do obejrzenia filmu nagranego na płycie wykonanej w technologii gęstego zapisu. Jest to ich jedyna wspólna cecha, a przecież każdy z nich oferuje jeszcze wiele innych możliwości jak pokazuje przykład: Pioneera DV-747 czy Samsunga SV DV1E Dual Vision.

Nazywamy je odtwarzaczami DVD i rzeczywiście mogą służyć do obejrzenia filmu nagranego na płycie wykonanej w technologii gęstego zapisu. Jest to ich jedyna wspólna cecha, a przecież każdy z nich oferuje jeszcze wiele innych możliwości. Urządzenia te uświadamiają nam, w jak różnych kierunkach może być przekształcona i rozbudowana bazowa technologia, aby spełnić potrzeby i kaprysy użytkowników.

Od samego początku odtwarzacz DVD był wyposażony w dodatkową funkcję, tak zwaną wsteczną kompatybilność, czyli umiejętność czytania 12-centrymetrowej płyty CD Audio. Była ona protoplastą płyty DVD i bardzo wiele zarówno jej cech zewnętrznych, jak i rozwiązań technologicznych znalazło zastosowanie przy opracowywaniu nowego formatu. Niejako dodatkowo odtwarzacze DVD posiadły umiejętność odczytu również formatu Video CD. Formatu, który dziś staje się w Polsce coraz bardziej popularny, mimo iż jego światowy triumf (w USA i na Dalekim Wschodzie) miał miejsce w 1991 r. Tam też płyta DVD, umożliwiająca uzyskanie znacznie lepszej jakości, zastępuje i wypiera VCD. U nas różnica cenowa pomiędzy nośnikami powoduje, że są one przeznaczone dla innego odbiorcy i wzajemnie się uzupełniają. Już to, że w każdym odtwarzaczu dostępnym na rynku możemy odtworzyć trzy formaty nośników czyni z nich bardzo atrakcyjny produkt. Okazało się jednak, że nie wystarcza to ani producentom, ani użytkownikom.

Pioneer poliglota

Od mniej więcej roku do bardziej rozbudowanych odtwarzaczy DVD zaczęto dodawać układ, umożliwiający odczyt nowych formatów zapisu dźwięku. Niestety, firmy w przypadku standardów audio nie były tak zgodne, jak w momencie powstania DVD Video. Opracowano więc dwa niezależne, a w rezultacie niekompatybilne ze sobą systemy rejestracji i odczytu dźwięku o wysokiej rozdzielczości. DVD Audio oparto o zapis w systemie PCM 192Hz/24 bity, a SACD, wykorzystujące nowy, opracowany przez Sony i Philipsa, format zapisu DSD. Obie technologie dają jakość brzmienia znacznie wyższą od tej oferowanej przez CD i są do siebie bardzo zbliżone sonicznie. Zaistniała więc klasyczna sytuacja zwana wojną standardów. Powstałe w jej wyniku zamieszanie wpłynęło bardzo niekorzystnie na rozwój obu technologii. Większość użytkowników zainteresowanych najwyższej klasy dźwiękiem wstrzymała się z wyborem formatu, gdyż do dnia dzisiejszego żaden z nich nie uzyskał wobec drugiego przewagi marketingowej. Sytuację utrudnia fakt, że nie została wydana żadna płyta, gdzie ten sam utwór muzyczny nagrany na tych samych mikrofonach występowałby w obu formatach. Pierwszym urządzeniem, dającym możliwość odczytania płyt w obu standardach, jest Pioneer DV-747.