Nikon CoolPix 995 - Cyfrowy aparat fotograficzny

W najnowszym aparacie cyfrowym CoolPix 995 Nikon zdecydował się na wykorzystanie matrycy CCD 3,34-megapikselowej znanej z ubiegłorocznego modelu CoolPix 990.

W najnowszym aparacie cyfrowym CoolPix 995 Nikon zdecydował się na wykorzystanie matrycy CCD 3,34-megapikselowej znanej z ubiegłorocznego modelu CoolPix 990.

Inne firmy, takie jak Olympus i Fuji, oferują już modele 4- i 6-megapikselowe. Nikon proponuje odmienną drogę rozwoju, koncentrując się na poprawieniu innych elementów aparatu. W nowym modelu rozszerzono zakres zoomu (z 3x do 4x), zastosowano nową lampę błyskową, która lepiej zapobiega efektowi czerwonych oczu, a klasyczne baterie zastąpiono lekkim akumulatorem litowo-jonowym. Zwiększyła się także prędkość zapisywania zdjęć (z 2 do 3 na sekundę). Czułość odpowiada teraz zakresowi ISO od 100 do 800. Czas otwarcia migawki wynosi od 8 do 1/2300 s.

Korpus aparatu wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku modelu CoolPix 990. Główny wyświetlacz LCD umieszczono z tyłu, a panel statusu na górze obudowy. Sterowanie funkcjami odbywa się poprzez przycisk wyboru funkcji w pobliżu spustu migawki, pokrętło oraz czterokierunkowy przycisk. Na górze i z tyłu obudowy umieszczono również różne przyciski zmieniające tryb pracy aparatu. Obrotowa obudowa z obiektywem z większymi soczewkami została wyposażona w wyskakującą lampę błyskową (można podłączyć również zewnętrzną lampę).

Nikon zamiast po prostu zastosować ulepszoną matrycę CCD zdecydował się poprawić użyteczność CoolPixa 995. Dzięki temu powstał cyfrowy, który można polecić wszystkim entuzjastom cyfrowej fotografii.

Wyposażenie

Baterie typu Li-ion są znacznie lepsze niż baterie NiMH, ale ich wadą jest fakt, że nie można po prostu włożyć do aparatu standardowych paluszków.

W przeciwieństwie do aparatów innych producentów, nie można ładować baterii umieszczonej w aparacie.

W zestawie można znaleźć również kartę Compact Flash II 16 MB, kabel USB do łączenia aparatu z komputerem oraz kabel do łączenia z telewizorem. Dostępne oprogramowanie to Nikon View 4, Adobe Photoshop LE oraz FotoWare FotoStation 4.5.