Nikon Coolpix P500 - kompakt z potężnym zoomem

Nikon Coolpix P500 to aparat kompaktowy wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12,1 Mpix oraz 36-krotny zoom optyczny. Jest niewiele mniejszy niż lustrzanki przeznaczone dla początkujących. Model P500 świetnie nadaje się na przykład do fotografowania przyrody podczas wiosennych wypadów za miasto.


Nikon Coolpix P500 zadebiutował na rynku w lutym 2011 roku. Jest następcą popularnego modelu P100. W porównaniu do swojego starszego brata wyposażony jest w jeszcze większy zakres ogniskowych i matrycę o nieznacznie wyższej rozdzielczości. Swoimi wymiarami przypomina mniejsze lustrzanki, ale dzięki zastosowanej optyce jest od nich nieco praktyczniejszy. W przypadku P500 otrzymujemy bardzo szeroki zakres ogniskowych (22,5-810mm) za pomocą tylko jednego obiektywu. W przypadku lustrzanek, aby osiągnąć taki zakres konieczna jest zmiana szkieł.

Budowa i funkcjonalność

Nikon Coolpix P500 wygląda bardzo podobnie do innych super-zoomów, które swoich wyglądem i sposobem sterowania naśladują lustrzanki. Duża i dobrze wyprofilowana rękojeść sprawia, że aparat dobrze leży w dłoni, a wszystkie przyciski sterowania są w zasięgu palców. P500 wyposażony jest we wbudowaną lampę błyskową umieszczoną centralnie nad obiektywem.

Zobacz również:

  • Recenzja: Nikon Coolpix W300
  • Huawei P50 - najlepszy aparat na rynku w zamian za Google i 5G

Nowy Coolpix jest nieco cięższy niż inne aparaty typu super-zoom. Waży 494 gramy, ale biorąc pod uwagę takie dodatki jak na przykład wizjer umieszczony nad ekranem LCD, nie jest to wcale tak dużo. 3-calowy wyświetlacz LCD wysokiej rozdzielczości można odchylać w górę i w dół. Nie ma niestety możliwości obracania go na boki.

Coolpix P500 uruchamia się bardzo szybko - trwa to niewiele ponad sekundę. Oczywiście przed uruchomieniem trzeba zdjąć osłonę z obiektywu. W innym przypadku aparat nie uruchomi się. W trybie pojedynczego zdjęcia trzeba odczekać około 1,3 sekundy pomiędzy wykonaniem kolejnych ujęć. P500 wyposażony jest również w tryb seryjny. Do wyboru mamy prędkości 8 lub 2 zdjęcia na sekundę. Gdy pogodzimy się ze zmniejszeniem rozdzielczości zdjęć to możemy również korzystać z trybów 60 oraz 120 klatek na sekundę.

Zobacz galerię zdjęć aparatu Nikon Coolpix P500

Podczas przybliżania i oddalania optyka Nikona Coolpix P500 pracuje szybko i płynnie. Po lewej stronie obiektywu konstruktorzy umieścili małą dodatkowy przycisk do sterowania zoomem. Szczególnie przydatny jest on podczas filmowania. Stabilizacja optyczna sprawuje się bardzo dobrze, nawet przy maksymalnym zbliżeniu. Niestety mechanizm jest dość głośny, co może być problemem podczas nagrywania filmów. W trybie macro możemy robić zdjęcia już w odległości 10 centymetrów od fotografowanego obiektu. To całkiem niezły wynik, ale trzeba uczciwie stwierdzić, że niektóre kompakty mogą operować znacznie bliżej.