Nikon Coolpix S9100 - mały kompakt z dużym zoomem


Jakość zdjęć

Nikon Coolpix S9100 potrafi robić bardzo ładne zdjęcia w większości sytuacji. Przy najniższych czułościach ISO poziom szumów jest praktycznie niezauważalny. Sytuacja wygląda nieco gorzej przy zdjęciach wykonanych z wykorzystaniem maksymalnego zbliżenia oraz wyższych czułości matrycy. Jednak w porównaniu z innymi aparatami tej klasy, Nikon Coolpix S9100 wypada bardzo podobnie.

Jak już wspomniałem, Nikon Coolpix S9100 nie umożliwia ręcznej kontroli na parametrami ekspozycji. Stanowi to pewien problem, szczególnie podczas fotografowania w nietypowych, ekstremalnych warunkach oświetleniowych. Na przykład w przypadku fotografowania mocno naświetlonych scen aparat ma tendencję do przepalania zdjęć. Niestety automatyce nie zawsze udaje się dostosować parametry do panujących warunków. W takich sytuacjach czasami pomaga ustawienie konkretnego typu sceny, jednak nie zawsze się to sprawdza i rozwiązuje problem.

Prezentacja wideo aparatu Nikon Coolpix S9100

Wideo Full HD i 240 klatki na sekundę

Nikon Coolpix S9100 umożliwia rejestrowanie wideo w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080. Podobnie jak w przypadku zdjęć, aparat dobrze radzi sobie z filmowaniem w "standardowych" warunkach oświetleniowych. W innych przypadkach jest już nieco gorzej. Zaletą Nikona jest stosunkowo precyzyjny autofokus działający podczas filmowania w trybie ciągłym. Najlepsze jakościowo nagrania wykonamy, gdy aparat będzie zamontowany stabilnie na statywie. Podczas panoramowania i przemieszczania się z aparatem występują drobne "skoki" obrazu. Niewątpliwe ogromną zaletą modelu Coolpix S9100 jest możliwość rejestrowanie filmów z prędkością 240 kl./s.

Przyzwoity kompakt dla amatora

Nikon Coolpix S9100 jest porządnym aparatem kompaktowym. Potrafi robić poprawne i ładne zdjęcia. Posiada kilka ciekawych funkcji (efekty i filmowanie w 240 kl./s.) i duży, bo aż 18-krotny zoom optyczny. Brakuje z pewnością manualnych ustawień, szczególnie w trudnych sytuacjach oświetleniowych. Nikon Coolpix S9100 został zaprojektowany z myślą o bardzo początkujących miłośnikach fotografii i w ich rękach sprawdzi się doskonale.

Nikon Coolpix S9100

Cena: 1099 zł

Zalety:

- 18-krotny zoom

- łatwy w obsłudze

- wideo z prędkością 240 kl./s.

Wady:

- brak manualnej kontroli ekspozycji

- automatyka czasami zawodzi w trudnych warunkach oświetleniowych