Nikon Coolpix S9100 - mały kompakt z dużym zoomem

Nikon Coolpix S9100 to solidny aparat kompaktowy z dużym, 18-krotnym zoomem optycznym. 12-megapikselowa matryca CMOS pozwala na rejestrowanie bardzo ładnych zdjęć i filmów. Niestety aparat nie umożliwia ręcznej kontroli parametrów ekspozycji, przez co fotografowanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych może być znacznie utrudnione.


Nikon Coolpix S9100 został zaprojektowany z myślą o amatorach, którzy poszukują małego i w pełni zautomatyzowanego aparatu do robienia poprawnych, ładnych zdjęć na wakacjach czy rodzinnych imprezach. Z całą pewnością Nikon Coolpix S9100 nie sprosta oczekiwaniom użytkowników, którzy lubią samodzielnie kontrolować przysłonę i migawkę. Najbardziej zaawansowanym parametrem, nad którym mamy manualną kontrolę jest bowiem wartość ISO.

Budowa

Nikon Coolpix S9100 wyposażony jest w matrycę 12 Mpix i obiektyw o zakresie ogniskowych 25 - 400 mm (ekwiwalent dla 35 mm). Aparat posiada 3-calowy ekran LCD i obsługuje karty SD. Posiada wyjście HDMI, które jest bardzo przydatne przy podłączaniu aparatu do telewizora.

Koło trybów pracy umieszczono standardowo na górnej ściance aparatu. W przypadku S9100 możemy korzystać z trybów Auto, Automatyczny wybór sceny, Sceny, Efekty oraz Tryb zdjęć seryjnych. Zdefiniowano również ustawienia dla trzech rodzajów scen - nocny krajobraz, nocny portret, podświetlenie tylne. Spust migawki działa dwustopniowo, a przycisk zoom chodzi bardzo płynnie z lekkim oporem. Na tylnej ściance umieszczono przycisk rozpoczynający nagrywanie wideo oraz tradycyjny nawigator z obrotowym pierścieniem. Pierścień służy do wybierania punktów ostrości podczas fotografowania.

Zobacz galerię zdjęć aparatu Nikon Coolpix S9100

S9100 posiada wbudowaną stabilizację obrazu. Można się przekonać o jej działaniu po wciśnięciu spustu migawki do połowy. Funkcja działa całkiem przyzwoicie, jednak na pewno nie zastąpi nam statywu, szczególnie podczas fotografowania z maksymalnym zoomem.