Nikon D1

Firma Nikon znana jest od wielu lat z produkcji wysokiej klasy aparatów fotograficznych. Obiektywy i aparaty z logo Nikon stanowią wybór najsłynniejszych fotografów i reporterów.


Firma Nikon znana jest od wielu lat z produkcji wysokiej klasy aparatów fotograficznych. Obiektywy i aparaty z logo Nikon stanowią wybór najsłynniejszych fotografów i reporterów.

Nikon D1
Z dużą radością więc powitaliśmy Nikona D1 - najnowszą propozycję firmy na rynku profesjonalnych aparatów cyfrowych. Inżynierowie Nikona wyszli z założenia, że najlepszym sposobem na sukces jest dodanie cyfrowych funkcji do starego, dobrego i, co ważniejsze, sprawdzonego interfejsu klasycznych 35-mm aparatów fotograficznych - w szczególności F5 albo F100. Czy pomysł ten okazał się słuszny? - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że jakość tworzonych przy użyciu D1 zdjęć pozostawia wiele do życzenia...

Zapisywanie zdjęć

Nikon D1

Po poprawieniu jakości wykonywanych zdjęć aparat można by z czystym sumieniem wdrożyć do produkcji, niestety jeszcze nie teraz.

Aparat pracuje w jednym z trzech trybów: Play, Single lub Continuos. Pierwszy z nich służy do przeglądania zapisanych w pamięci aparatu zdjęć lub pozycji menu. Podczas pracy w tym trybie nie można robić zdjęć, do tego celu jest tryb Single lub Continuos - w tym drugim jest możliwe wykonanie serii do 10 następujących po sobie zdjęć w specjalnym formacie Raw firmy Nikon. Specjalny bufor pamięci podręcznej, w którym są zapisywane kolejne klatki przed przeniesieniem ich do pamięci aparatu, jest dostępny wyłącznie w tym trybie. Gotowe zdjęcia są zapisywane na standardowych kartach pamięci Compact Flash (w tym nowych kartach Compact Flash Typu II oraz Microdrive firmy IBM o pojemności 340 MB).

Problemy z obróbką

Nikon D1
Zapis zdjęć odbywa się w jednym z dwóch formatów TIFF lub jednym z trzech stopni kompresji JPEG. Najlepsze efekty są osiągane przy zastosowaniu wspomnianego już formatu Raw, jednak by go wykorzystać, trzeba zaopatrzyć się dodatkowo w (kosztujące w USA 500 USD) oprogramowanie Nikon Capture 1.0. Oprogramowanie umożliwia wstępną obróbkę zdjęć formatu Raw (korekcja koloru, wyostrzanie maski), a następnie przeniesienie ich do programu Adobe Photoshop. Jednak oprogramowanie Capture ma liczne błędy - radzimy zatem poczekać z zakupem na zapowiadaną już wersję 1.1 oprogramowania Nikon Capture z poprawionym m.in. algorytmem wyostrzania maski.

Nikon D1
Niestety, korzystając z oprogramowania Capture, byliśmy - mówiąc szczerze - rozczarowani jakością zdjęć wykonanych przy użyciu Nikona D1. Po aparacie tej klasy i tej marki spodziewaliśmy się znacznie więcej, tymczasem zdjęcia niewiele się różniły od zdjęć wykonanych przy użyciu podobnych, ale tańszych aparatów z półki profesjonalnej. Zdjęcia z D1 cechowała duża ilość szumów, widocznych szczególnie w kanale czerwonym. Niewiele dobrego możemy powiedzieć o kolorystyce - na zdjęciach twarze przybierały niepokojący odcień magenty, nie udało się również w wyraźny sposób uchwycić obszarów zacienionych.

Nikon D1