Nikon D3 - bije na głowę konkurencję

Zaledwie kilka dni minęło od premiery nowych cyfrowych lustrzanek firmy Canon, a już jeden z jej głównych konkurentów w tym segmencie, Nikon, prezentuje swoje propozycje dla profesjonalnych i półprofesjonalnych fotografów. Nowe lustrzanki noszą oznaczenia D3 i D300. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pierwszy z wymienionych modeli, jest to bowiem pierwszy w ofercie Nikona aparat typu DSLR wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS, pod niektórymi względami pozostawiający konkurencję daleko w tyle.

D3 profilowany jest jako bezpośredni konkurent modelu Canon EOS-1Ds Mark III, o którym pisaliśmy kilka dni temu. Oba aparaty zaklasyfikowane zostały bowiem jako modele "reporterskie". Zastosowany w nim sensor o wymiarach pełnej klatki filmu (36 x 23,9 mm) charakteryzuje się rozdzielczością 12,1 megapikseli (czyli sporo mniej niż we wspomnianym Canonie, gdzie było to 21,1 MP).

Można powiedzieć, że niedostatek rozdzielczości rekompensowany jest na innych polach - Nikon D3 przewyższa konkurenta większą szybkością wykonywania zdjęć seryjnych (9 klatek na sekundę przy pełnej rozdzielczości). Duża w tym zasługa nowego przetwornika obrazu, noszącego nazwę Expeed, w skład którego wchodzi 16-bitowy system przetwarzania obrazu oraz 14-bitowy konwerter analogowo-cyfrowy. D3 wypada lepiej także pod względem dostępnego zakresu czułości, wynoszącego ISO 200 do ISO 6400. Co ważne, zakres ten można rozszerzyć nawet do wartości... ISO 25600. Przebudowie uległ system autofokusa - oparty został on na module AF Multi-CAM3500, wykorzystującym 51 pól pomiaru ostrości (w konkurencyjnym Canonie jest to system 45-punktowy).

Nikon D3

Nikon D3

Zmodyfikowano też spotykany w starszych nikonach 1005-pikselowy czujnik RGB, odpowiedzialny za pomiar światła - w D3 może on odróżnić kształt i położenie obiektu w kadrze, jak również kontrolować ostrość - oraz system optymalizacji kontrastu D-Lighting, który pozwala teraz korygować szczegóły zdjęcia za pomocą krzywych predefiniowanych. Kompensacja ekspozycji odbywa się w zakresie -5 do +5 EV w kroku co 1/3, 1/2 lub 1 EV.