Nikon D4: ISO 204 800 i obsługa kart XQD

W serwisie Nikon Rumors pojawiły się kolejne interesujące doniesienia na temat długo oczekiwanej "pełnoklatkowej" lustrzanki Nikon D4. Wynika z nich m.in., że będzie ona pozwalała na obsługę nowych, bardzo szybkich i ogromnie pojemnych kart pamięci XQD.

Nikon D4 to profesjonalna "pełnoklatkowa" lustrzanka, której premiery rynek fotograficzny oczekuje już od jakiegoś czasu. W serwisie Nikon Rumors pojawiły się kolejne interesujące informacje na jej temat.

Wynika z nich, że urządzenie oprócz tradycyjnego wsparcia dla kart pamięci Compact Flash zaoferuje też możliwość obsługi nowych kart XQD. Warto tutaj przypomnieć, że pozwalać one mają na transfer danych z minimalną prędkością 125 MB/s, która z czasem będzie mogła wzrosnąć nawet do 600 MB/s! Specyfikacja zapewniać ma też możliwość konstruowania nośników o pojemności sięgającej 6 terabajtów. Dla porównania, obecnie najpojemniejsze na rynku twarde dyski pozwalają na zmagazynowanie 4 terabajtów danych.

Nikon D4 zaoferuje też funkcję wykrywania twarzy dostępną z pozycji wizjera oraz maksymalną czułość ISO 204 800.

Pozostałe cechy aparatu mają się przedstawiać następująco:

- matryca CMOS 16,2 MP (poprzednie doniesienia mówiły o rozdzielczości 18 MP)

- tryb zdjęć seryjnych pozwalający na wykonywanie 11 klatek na sekundę przy pełnej rozdzielczości

- kompatybilność z nowym bezprzewodowym transmiterem Nikon WT-5

- wbudowany port Ethernet

- tryby wideo: 1080p/30/25/24 i 720p/60/30/25/24

- przesyłanie nieskompresowanego wideo przez interfejs HDMI

- dwa przyciski zapewniające możliwość zmiany przysłony podczas nagrywania wideo

- 51-punktowy autofokus

Kiedy Nikon D4 zostanie zaprezentowany? Oficjalnych informacji na ten temat nie ma, lecz raczej pewne jest, że nastąpi to podczas styczniowych targów CES 2012. Tym bardziej, że jak pamiętamy, mające mieć miejsce we wrześniu tego roku targi fotograficzne PMA (CliQ 2011) zostały odwołane. Ich nowa lokalizacja to właśnie zbliżające się targi CES.