Nikon Z5 - niedrogi pełnoklatkowy bezlusterkowiec z dużymi możliwościami

Do oferty Nikona trafił właśnie nowy pełnoklatkowy Nikon Z5 w zestawie z obiektywem NIKKOR Z 24-50mm f/4-6.3. Jakie posiada możliwości i ile zapłacimy za ten model?


Firma Nikon prezentuje nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec z rodziny Nikon Z, dla początkujących fotografów, chociaż nie zabrakło możliwości, które zadowolą także bardziej zaawansowanych. Nikon Z5 to solidny, kompaktowy i łatwy w obsłudze aparat dla każdego, kto chce spróbować pełnoklatkowej fotografii.

Nikon Z5 - najważniejsze cechy:

  • Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24,3 mln Mpix
  • 273-polowy hybrydowy system AF z wykrywaniem oka u ludzi i zwierząt
  • Pięcioosiowa redukcja drgań
  • Zakres czułości ISO 100-51200
  • Tryb seryjny 5,4 kl./s
  • Tryb filmowy Full HD 60p, 4K 30p (1,7x crop)
  • Wizjer elektroniczny 3,6 Mpix
  • Dwa gniazda kart pamięci, zasilanie przez USB
  • Odchylany ekran dotykowy
  • Wbudowana łączność Wi-Fi i Bluetooth

Nikon Z5 - niedrogi pełnoklatkowy bezlusterkowiec z dużymi możliwościami

Co kryje się wewnątrz?

Nikon Z5 posiada 24-megapikselową matrycę CMOS, która współpracuje z procesorem Expeed 6 i wyposażona została w 5-osiowy system stabilizacji o sile 5 EV. Sprawne i dokładne ostrzenie zapewnia autofokus aparatu z 273-polowym hybrydowym systemem AF, oferujący tryb śledzenia oczu zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Zakres czułości ISO wynosi 100-51200, a tryb seryjny działa z prędkością 4,5 kl/s. Nie zabrakło również możliwości filmowania w rozdzielczości Full HD 60 kl/s. i 4K 30 kl/s. Do tego, Nikon Z5 posiada dwa gniazda kart pamięci, zasilanie przez USB - umożliwiają szybką obsługę kart SD UHS-II i ładowanie (przy wyłączonym aparacie) lub zasilanie przez USB.

Nikon Z5 - Ergonomia

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z5 wyróżnia się solidną i wytrzymałą obudową - korpus aparatu został wykonany ze stopu magnezu i jak deklaruje producent, posiada wysoki poziom uszczelnienia. Zaletą jest także duży 3,2-calowy ekran dotykowy z możliwością odchylania. Oprócz tego Nikon Z5 został wyposażony w elektroniczny wizjer gwarantujący rozdzielczość 3690 tys. punktów. Z tyłu aparatu znajdziemy wygodny joystick do ustawiania punktów AF oraz inne funkcjonalne przyciski. Nie zabrakło oczywiście wbudowanej łączności Wi-Fi oraz Bluetooth.

Nikon Z5 - niedrogi pełnoklatkowy bezlusterkowiec z dużymi możliwościami

Obiektyw w zestawie

Nikon Z5 jest kompatybilny ze wszystkimi jasnymi i kompaktowymi pełnoklatkowymi obiektywami NIKKOR Z — od szerokokątnych obiektywów o stałej ogniskowej po teleobiektywy zmiennoogniskowe. W proponowanym przez producenta zestawie znajdziemy niewielki obiektyw NIKKOR Z 24-50mm f/4-6.3 ze standardowym zakresem ogniskowych i możliwością stosowania filtrów 52 mm. Stała minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,35 m w całym zakresie ogniskowych, a konfigurowalny pierścień sterujący może służyć do sterowania przysłoną, kompensacji ekspozycji lub ustawiania czułości ISO.

Cena i dostępność

Sugerowana cena za zestaw wraz z obiektywem 24-50mm f/4-6.3 to obecnie 8499 zł oraz 9099 zł za zestaw z obiektywem i adapterem FTZ. Na razie nie wiadomo, jak wycenione zostanie samo body aparatu Nikon Z5. Bezlusterkowiec z pełną klatką ma pojawić w sklepach pod koniec sierpnia 2020.

Przeczytajcie również, jaki aparat wybrać do filmowania w 4K.