Nikon odpiera zarzuty

Nikon oficjalnie zareagował na doniesienia o "złamaniu" systemu szyfrowania informacji, stosowanego w jego niektórych aparatach cyfrowych, które zmuszało posiadaczy tych "cyfrówek" do korzystania z płatnego, firmowego oprogramowania. Koncern wyjaśnił zasady wykorzystywania nieskompresowanego formatu zdjęć, używanego w aparatach, posiadającego zaszyfrowane informacje o balansie bieli.

O problemie związanym z obsługą nikonowskiego formatu RAW poprzez 'nieautoryzowane' oprogramowanie pisaliśmy niedawno w tekście "Nikon złamany". Teraz firma stara się odpierać zarzuty, zwracając uwagę na fakt, że NEF (Nikon Electronic Format) jest jego własnym formatem i można z niego korzystać, stosując specjalną bibliotekę Nikon Software Developer Kit (SDK), która jest dostępna za darmo dla 'zaprzyjaźnionych' firm produkujących oprogramowanie. Oczywiście, przy otrzymaniu SDK, firma taka musi podpisać zgodę na nieudostępnianie kodu osobom trzecim, a jedynie wykorzystanie go w swoim produkcie.

Nikon tłumaczy, że udostępnia całą gamę oprogramowania, które potrafią obsługiwać jego format. Są to: Nikon Capture, wtyczka do Adobe Photoshop'a, Nikon PictureProject, Nikon View oraz inne oprogramowanie napisane przy użyciu Nikon SDK.

Oświadczenie znów wywołało falę dyskusji, gdyż oznacza, że projekty open-source, które nie są związane z żadną komercyjnie działającą firmą, nie mogą liczyć na skorzystanie z tej biblioteki. Podnoszą się także głosy, że przecież zdjęcie zrobione przez fotografa jest jego własnością i firma nie ma prawa w żaden sposób ograniczać możliwości jego wykorzystania - a właśnie to, zdaniem wielu osób, Nikon stara się robić. Powszechna jest więc opinia, że takim działaniem firma nie przysporzy sobie zaufania nowych klientów, a starych może stracić.

Oświadczenie Nikona


Zobacz również