Nikon prezentuje pierwsze "bezlusterkowce" z wymienną optyką

Firma Nikon zaprezentowała swoje pierwsze "bezlusterkowce" wyposażone w możliwość wymiany obiektywów. Urządzenia noszą oznaczenia Nikon 1 J1 i Nikon 1 V1.

Propozycja firmy Nikon skierowana jest do osób szukających zaawansowanego urządzenia, które jednakże "opakowane" zostało w kompaktową obudowę. Właśnie tego typu aparatami są modele Nikon 1 J1 i Nikon 1 V1, które mogą się pochwalić wymienną optyką.

Obie nowości dysponują procesorami obrazu EXPEED 3 oraz 10,1-megapikselowymi matrycami CX High-Speed AF CMOS (13,2 mm x 8,8 mm). Pozwalają na zmianę ISO w zakresie 100-3200 i nagrywanie filmów Full HD (1080/30p i 1080/60i) oraz korzystają z automatycznie uruchamianego systemu AF z 73-punktową detekcją fazową (przydatny w czasie robienia zdjęć lśniących lub ruchomych obiektów) i 3-calowych wyświetlaczy (J1 - 460 tys. pikseli, V1 - 921 tys. pikseli).

Aparaty oferują też takie rozwiązania jak:

- technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture)

- funkcji Ruchome zdjęcie (aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie automatycznie łączy je ze sobą)

- Inteligentne wybieranie zdjęcia (po naciśnięciu przycisku migawki aparat rejestruje 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości i z dużą prędkością, a następnie automatycznie wybiera pięć najlepszych ujęć, bazując na wyrazie twarzy, kompozycji i ostrości)

- funkcja rejestrowania ruchu w bardzo wolnym tempie

- możliwość wykonywania zdjęć w wysokiej rozdzielczości w trakcie nagrywania filmów

- wydajny tryb zdjęć seryjnych.

Nikon V1 to bardziej zaawansowane urządzenie wyposażone m.in. w mechaniczną migawkę, złącze akcesoriów (można do niego podłączyć np. moduł GP-N100 GPS, który pozwala na opatrywanie zdjęć znacznikami lub lampę błyskową SB-N5), wbudowany wizjer elektroniczny (0,47 cala, rozdzielczość 1 440 000 punktów, ułatwia wykonywanie zdjęć w jaskrawym świetle) oraz gniazdo pozwalające na podłączenie zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego.

Nikon J1 pozbawiony został wyżej wspomnianych elementów, lecz cechuje się za to bardziej kompaktową konstrukcją oraz oferuje wysuwaną lampę błyskową.

Nikon zaprezentował też nową rodzinę czterech wymiennych obiektywów 1 NIKKOR:

- 1 NIKKOR VR 10-30 mm - standardowy obiektyw z zoomem 3x

- wysuwany teleobiektyw 1 NIKKOR VR 30-110 mm

- ultracienki stałoogniskowy obiektyw 1 NIKKOR 10 mm do ujęć szerokokątnych oraz filmowania

- 1 NIKKOR 10-100 mm PD-ZOOM z osobnym napędem zoomu z regulowaną prędkością.

Warto też dodać, że za pomocą adaptera do systemu mocowania F, właściciel aparatu Nikon 1 może skorzystać także z każdego obiektywu NIKKOR D-SLR.

Nowe urządzenia pojawią się na naszym rynku w listopadzie. Ceny aparatów Nikon 1 J1 w zestawie z obiektywami rozpoczynają się od 2399 zł, natomiast modelu Nikon 1 V1 od 3399 zł.

Jeżeli jesteście zainteresowani dokładniejszymi informacjami na ten temat zapraszamy na stronę firmy Nikon{/a}}.