Nikon złamany

Programista z Massachusetts złamał kodowanie stosowane w niektórych aparatach cyfrowych firmy Nikon, które zmuszało użytkowników do korzystania z firmowego oprogramowania, które kosztuje niemało, bo aż 100 USD.

Firma stosowała zabezpieczenie, polegające na szyfrowaniu części pliku, a dokładniej informacji o balansie bieli, co uniemożliwiało firmom trzecim wsparcie dla nieskompresowanego formatu plików (RAW) wykorzystywanego w aparatach Nikona i powstrzymywało użytkowników przed korzystaniem z ulubionych, często lepszych i szybszych, narzędzi na korzyść narzędzia Nikon Capture, za które musieli słono płacić.

Szyfrowanie, o którym mowa, jest stosowane w hi-endowych aparatach D2X, D2H i uniemożłiwiało do tej pory obsługę formatu RAW Nikona w oprogramowaniu pisanym przez inne firmy. I tak na przykład Adobe w swoim programie Camera Raw nie posiada pełnego wsparcia dla tych aparatów, gdyż obawia się złamania kontrowersyjnego DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Nikon mógłby uznać złamanie szyfrowania za naruszenie DMCA i pozwać firmę do sądu.

Dave Coffin złamał zabezpieczenie poprzez reverse-engineering i udostępnił kod na swojej stronie internetowej. "Teraz jest to otwarty format" stwierdził programista, dodając jednocześnie, że opublikowanie odkrycia, umożliwi zaimplementowanie pełnego wsparcia dla aparatów Nikona w przyszłych wersjach oprogramowania.

Strona domowa Davida Coffina


Zobacz również