Nino i kolorowo

Komputery mieszczące się w kieszeni to dziś chleb powszedni. Jednak niewiele z nich może pochwalić się kolorowym ekranem.

Komputery mieszczące się w kieszeni to dziś chleb powszedni. Jednak niewiele z nich - szczególnie palmtopów bez klawiatury - może pochwalić się kolorowym ekranem. Philips idzie do przodu i w najnowszym modelu Nino 500 oferuje wyświetlacz z 256 kolorami.

Nino i kolorowo
Seria Nino to małe urządzenia z ekranem doty-kowym, bez klawiatury, pracujące w systemie operacyjnym Windows CE.

Nino 500 jest bezpośrednim następcą modelu 300, od którego różni się przede wszystkim wspomnianym podświetlanym, wyjątkowo wyrazistym kolorowym wyświetlaczem 320 x 240 pikseli, większą pamięcią i dodatkowymi aplikacjami, w tym do sterowania głosem.

Sercem urządzenia jest procesor RISC Toshiby o zegarze 75 MHz. Współpracuje z pamięciami ROM i DRAM o pojemności 16 MB każda. Rozbudowę Nino 500 zapewnia gniazdo CompactFlash (do 32 MB)

Palmtop pozwala na łatwą komunikację ze światem: przesyłanie danych może się odbywać poprzez wbudowany port podczerwieni IrDA, port szeregowy RS-232 albo opcjonalny modem 19,2 kbps. Zawarte w Nino funkcje synchronizacyjne oraz aplikacje (MS Pocket Outlook) szybko i automatycznie dokonują wymiany danych między palmtopem a stacjonarnym pecetem.

Wśród aż 11 nowych aplikacji znalazła się Philips NinoVoice, która pozwala na głosowe wybieranie programów oraz informacji, ParaGraph CalliGrapher do rozpoznawania pisma ręcznego, przeglądarka WWW AvantGo i NinoImage - przeglądarka plików graficznych. Jest także program faksowy, odtwarzacz audio z Internetu oraz baza wydatków.

Sterowanie palmtopem odbywa się za pomocą rysika i czterech przycisków szybkiego dostępu do aplikacji. Użytkownik ma również do dyspozycji mikrofon, głośnik i gniazdo słuchawkowe, a dzięki przyciskowi nagrywania wiadomości może rejestrować informacje głosowe w postaci skompresowanego pliku dźwiękowego.

Dołączone do Nino 500 akumulatorki NiMH rozmiaru standardowych baterii AA (których zresztą też można używać) wystarczają na około 8 godzin pracy i automatycznie ładują się podczas synchronizacji z pecetem, gdy palmtop umieszczony jest w podstawce dokującej.