Nintendo DS -konsola XXI wieku

Nowa przenośna konsola Nintendo "DS", którą oficjalnie firma zaprezentowała na targach E3, zapowiada prawdziwą rewolucję w branży gier komputerowych, oferując wiele nowych możliwości zarówno dla graczy jak i producentów gier wideo. Dwa wyświetlacze LCD, z których jeden będzie reagował na dotyk i obsługa bezprzewodowego protokołu IEEE 802.11 to tylko część innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w 'DS'.

Japońska premiera konsoli Nintedo DS odbędzie się jeszcze w tym roku, natomiast na zachodzie nowe dziecko koncernu pojawi się w 2005 roku - niemal w tym samym czasie co główny konkurent - Sony PSP. Walka pomiędzy obydwoma urządzeniami będzie więc na pewno zaciekła, tym bardziej, że obie konsole mają sporo odmiennych funkcji (specyfikacja PSP)

Nintendo DS

Nintendo DS

Najważniejszą innowacją wprowadzoną w 'DS' jest wyposażenie jej w dwa trzy-calowe wyświetlacze LCD. Ponadto dolny ekran konsoli będzie pozwalał na nawigację po aplikacjach konsoli za pośrednictwem dotyku - system o podobnej funkcjonalności do rozwiązań stosowanych w PDA. W przyszłości konsole będą również wyposażane w "programowe klawiatury".

Nintendo DS

Nintendo DS

W Nintendo DS będzie wbudowany również mikrofon, który pozwoli m.in. na korzystanie w grach komputerowych z systemów rozpoznawania mowy, czy też rozmowy z innymi użytkownikami za pośrednictwem Sieci. Konsola będzie również obsługiwać bezprzewodowy protokół IEEE 802.11 i specjalny stworzony przez Nintendo protokół komunikacyjny, zapewniający mniejsze zużycie baterii. Producent zapewnia, że w rozgrywkach wieloosobowych za pośrednictwem lokalnej sieci bezprzewodowej będzie mogło brać udział do 16 graczy jednocześnie - minimalny, gwarantowany zasięg urządzenia to 30,5 m.

Nintendo DS

Nintendo DS

Nintendo DS będzie wyposażona w dwa procesory ARM-9 CPU 67MHz i ARM-7 33MHz. Standardowa wersja konsoli będzie miała 4 MB podstawowej pamięci RAM oraz 656 KB pamięci Video RAM. Konsola będzie również wyposażona w akcelerator 3D, który pozwoli systemowi rysować 120 000 wieloboków na sekundę. DS będzie wyposażony w czytnik kart nowej generacji, które będą mogły pomieści do 1 GB danych.

Nintendo DS

Nintendo DS

'DS' będzie kompatybilna z GBA (Game Boy Advance), dzięki czemu w dniu premiery konsola Nintendo będzie miała już bogaty wybór ciekawych gier, a to poważny atut w walce z PSP. Więcej informacji oraz dokładną datę premiery i przewidywaną cenę urządzenia Nintendo ogłosi w późniejszym terminie.


Zobacz również