Nintendo Wii U - wiemy już wszystko. No prawie wszystko...

Firma Nintendo nareszcie przedstawiła nam oficjalną specyfikację konsoli Wii U. Wiemy też już z jakiego zestawu gier będziemy mogli za jej pośrednictwem korzystać. Niestety bez odpowiedzi nadal pozostaje jedno kluczowe pytanie...


Nintendo Wii U to najnowsza konsola japońskiego producenta, która została oficjalnie zapowiedziana 25 kwietnia 2011 i zastąpić ma konsolę Wii. Urządzenie przyciągać ma potencjalnych klientów m.in. niezależnym kontrolerem przypominającym tablet, dzięki któremu nie tylko możemy sterować grą, ale również zagrać w nią bez konieczności włączania telewizora.

Nintendo Wii U - specyfikacja

Z przedstawionej niedawno oficjalnej specyfikacji urządzenia wynika, że będzie ono dysponowało:

- wielordzeniowym procesorem IMB PowerPC (nie podano jego parametrów)

- kartą graficzną AMD Radeon zasilaną układem z kart serii 5000/6000 (obsłuży grafikę w maksymalnej rozdzielczości 1080p)

Zobacz również:

  • Nintendo Switch OLED - gdzie kupić najtaniej? Najlepsze oferty i promocje w polskich sklepach
  • Wyjątkowy Xbox z motywem The Mandalorian do zgarnięcia za darmo! Jak to zrobić?

- pamięcią flash (nie podano jej wielkości)

- napędem optycznym obsługujący gry z Wii oraz Wii U (płyty DVD z filmami obsługiwane po instalacji dodatkowego oprogramowania)

- slotem kart SD

- czterema portami USB 2.0

- modułem 802.11b/g/n

- wyjściami AV i HDMI

- możliwością podłączenia adaptera Wii LAN (element opcjonalny)

Nintendo Wii U - wiemy już wszystko. No prawie wszystko...

Konsola Nintendo Wii U

Pomimo nieujawnionych szczegółów dotyczących najważniejszych elementów, czyli procesora i karty graficznej, wiadomo jednak, że produkt Nintendo będzie nieco wydajniejszy od konkurencyjnych konsol Xbox 360 i PlayStation 3. Nieco oznacza więc, że będzie on znacznie ustępował pod tym względem następnej generacji urządzeń Microsoftu i Sony.

Wii U GamePad - specyfikacja

Kontroler ten to element, który wzbudza największe zainteresowanie. Przypomina on bowiem tablet, który wyposażono w ekran dotykowy LCD o rozmiarze 6,2 cala (może służyć zarówno jako ekran główny, jak i pomocniczy) i komplet niezbędnych przycisków. Ponadto oferuje on:

- żyroskop, akcelometr

- wbudowaną kamerę (możemy prowadzić wideorozmowy)

- głośniki stereo

- przyciski do obsługi telewizora

- funkcję wibracji

- wsparcie dla technologii NFC

Nintendo Wii U - wiemy już wszystko. No prawie wszystko...

"Tabletowy" kontroler Wii U GamePad

Z konsolą będą na raz mogły komunikować się dwa takie kontrolery.

Zasilanie

Wii U GamePad to w sumie niezły klocek. Jego grubość wynosi bowiem 4,57 centymetra (pozostałe wymiary: 17,27 x 26,67 centymetra). Niestety, o czym szef Nintendo "zapomniał" poinformować na konferencji, nie idzie ona w parze z długością pracy na baterii, która wynosi od 3 do 5 godzin (powtórne naładowanie zajmuje 2,5 godziny). Liczyłem na więcej, chociaż z drugiej strony rozumiem, że przy tego typu urządzeniu ważna jest również waga.

Wii U Pro Controler

Poza kontrolerem Wii U GamePad Nintendo przygotowało dla użytkowników kolejną niespodziankę, czyli przypominający pada do Xboksa 360 klasyczny kontroler Wii U Pro. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, aby korzystać z poprzednich sprawdzonych rozwiązań takich jak Wii Remote, Nunchuk, czy Balance Board.

Nintendo Wii U - wiemy już wszystko. No prawie wszystko...

Kontroler Wii U Pro

MiiVerse

Sama konsola to jednak nie wszystko. Drugim bardzo istotnym wydarzeniem towarzyszącym jej premierze będzie bowiem udostępnienie MiiVerse, czyli platformy oferującej m.in. funkcje społecznościowe, z których będą mogli skorzystać użytkownicy podłączeni do Internetu.

Lista gier

Nintendo przedstawiło również listę gier przygotowywanych na Wii U. Wygląda ona następująco:

Nintendo Wii U - wiemy już wszystko. No prawie wszystko...

Lista gier przygotowywanych na Wii U

Jak widać, na liście tej zabrakło tytułów z Activision, natomiast Electronic Arts zaoferuje tylko jedną pozycję.

Niestety dalej nie znamy...

odpowiedzi na jedno ważne pytanie dotyczące ceny konsoli oraz wspomnianych gier. Wiadomo już jednak, że trafi na rynek pod koniec roku i dostarczana będzie standardowo z dwoma kontrolerami Wii U GamePad.

Microsoft atakuje

Na koniec warto przypomnieć, że to co zaprezentowała firma Nintendo, udało się bez tworzenia dodatkowego kontrolera stworzyć Microsoftowi. Mowa tutaj o platformie Xbox SmartGlass, o której dowiecie się więcej z artykułu "Microsoft Xbox 360 nareszcie dostanie IE. To jednak nie wszystko..."

_______________

I jak wam się podoba najnowszy produkt Nintendo?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: