Nintendo zarabia 50 dolarów na każdej sprzedanej konsoli Wii?

Całkiem niedawno na jaw wyszła informacja, że firma Nintendo zarabia niezłą gotówkę na każdej sprzedanej konsoli Wii. Po odliczeniu kosztów związanych z wynalezieniem oraz produkcją konsoli, dla konsorcjum zostaje jeszcze krocie. Jest to wyjątek na tym rynku. Nintendo jest bowiem jedyną firmą, która może się pochwalić tak dobrymi wynikami.

Japoński gigant nie poinformował co prawda ile dokładnie zarabia na każdej sprzedanej konsoli. Swoje zdanie wyrazili jednak analitycy z Tokio. Według nich, kwota ta oscyluje w granicach 50 dolarów za jedną konsolę sprzedaną w Stanach Zjednoczonych.

Dokładniejsze badania pokazują jednak pewne rozbieżności jeśli chodzi o regiony. Mianowicie najmniej dochodową strefą okazała się Japonia. Tu Nintendo jest w stanie wyciągnąć od kupujących jedynie 13 dolarów. W USA suma ta wynosi dokładnie 49 USD. Najbardziej atrakcyjnym rynkiem wydaje się być region europejski. Tu zyski ze sprzedaży jednego egzemplarza wynoszą aż 74 dolary.

Nie trzeba być matematykiem, żeby policzyć że przez 10 miesięcy w samych tylko Stanach Zjednoczonych Nintendo zarobiło ok. 200 milionów dolarów (4 miliony sprzedanych egzemplarzy). Wydaje się być to całkiem niezłym wynikiem. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że np. Sony nie zarobi nawet dolara na swojej Playstation 3 aż do... początku roku 2009.

Przewaga Nintendo jest więc na chwilę obecna porażająca. Z tym większym zainteresowaniem obserwować będziemy tak długo obiecywaną marketingowa ofensywę Sony.