Niskie bezrobocie, wysoka inflacja, kiepskie nastroje

W strefie euro stopa bezrobocia jest rekordowo niska, inflacja rekordowo wysoka, a nastroje w gospodarce coraz gorsze.

Jak podał Eurostat, europejskie biuro statystyczne, bezrobocie w strefie euro w grudniu 2007 r. utrzymało się na rekordowo niskim poziomie - 7,2%.

Jest to wynik taki sam jak w listopadzie ub.r. Analitycy przewidywali stopę bezrobocia po uwzględnieniu czynników sezonowych w wysokości 7,1%.

Zobacz również:

  • Pracownicy Blue Origin opuszczają Jeffa Bezosa

W 27 unijnych krajach średnia stopa bezrobocia wyniosła 6,8%. Najwyższa była na Słowacji - 10,8%, a najniższa w Holandii - 2,9%.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że mimo niskiego bezrobocia indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu spadł w styczniu br. do 101,7 punktu ze 103,4 punktu w grudniu 2007 r. Indeks zaufania konsumentów spadł do minus 12 punktów (wobec minus 9 punktów w grudniu ub. r.).

Wskaźnik nastrojów w przemyśle spadł w styczniu do 1 punktu z 2 punktów miesiąc wcześniej, a koniunktury w usługach do 12 z 14 punktów. Wskaźnik w handlu spadł do minus 3 punktów z 1 punktu.

Również wskaźnik inflacji w strefie euro nie nastraja optymistycznie - w styczniu osiągnął najwyższą wartość od 14 lat - 3,2% rok do roku. Analitycy spodziewali się inflacji na poziomie 3,1%.