Nissan Mixim: konsola do gier i samochód w jednym

Ideę połączenia samochodu z konsolą do gier stworzyła firma Nissan. Jej innowacyjny projekt zrobił furorę na targach samochodowych Frankfurt International Motor Show.

Nissan Mixim

Nissan Mixim

Futurystyczny, trzyosobowy prototyp przypomina bardziej mobilny salon gier, niż samochód, lecz właśnie takie było zamierzenie projektantów Nissana. Cała idea polegała na stworzeniu pojazdu, który dla nastolatków byłby jednym z wielu niespełnionych marzeń, zaś dla ich rodziców niepraktycznym wymysłem XXI wieku. Prototyp zaprezentowany na targach we Frankfurcie jest nie tyle symbolem wejścia multimediów do sfery motoryzacji, co odzewem na wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Nissan. Wynika z niej bowiem, iż z roku na rok zainteresowanie "czteroma kółkami" wśród nastolatków i studentów maleje. O ile dawniej, samochód był w pewien sposób symbolem wolności i niezależności dla młodych, teraz staje się po prostu środkiem transportu. Młode pokolenie 21 wieku szuka nowych dróg dostępu do cyfrowego świata. W taki sposób narodził się pomysł stworzenia domowego centrum rozrywki na kółkach.

Prototyp został ochrzczony mianem Mixim. Nie posiada on żadnych joysticków, za kontroler gry służy rozbudowana, lecz łatwa w obsłudze kierownica. Siedzenie kierowcy znajduje się w samym środku, dwa miejsca pasażerskie są umiejscowione po jego bokach, lekko wsunięte w tył pojazdu. Deska rozdzielcza jest wręcz arcydziełem nowoczesnej motoryzacji. Dziesiątki cyfrowych wskaźników ma zastosowanie zarówno w grach, jak i jeździe. Samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym.

Nissan Mixim ma się pojawić w sprzedaży w roku 2012 i będzie kosztował od 12 000 do 16 000 euro.