Nisus Writer Express 1.1.2

Program do edycji i formatowania dokumentów to chyba najczęściej używana aplikacja komputerowa. Mniej doświadczonym użytkownikom komputerów może wydawać się, że Microsoft Word jest jedynym programem do wprowadzania i edycji dokumentów tekstowych, ponieważ ''każdy go ma'', a dokumenty w formacie .doc są powszechnie spotykane.

Program do edycji i formatowania dokumentów to chyba najczęściej używana aplikacja komputerowa. Mniej doświadczonym użytkownikom komputerów może wydawać się, że Microsoft Word jest jedynym programem do wprowadzania i edycji dokumentów tekstowych, ponieważ ''każdy go ma'', a dokumenty w formacie .doc są powszechnie spotykane.

Nisus Writer Express 1.1.2

Prosty i elegancki interfejs Nisusa.

Jest to jednak dość droga aplikacja, a większość jej funkcji nie jest potrzebna podczas pisania prostych, codziennych podań, ofert i listów. Na szczęście dostępne są również alternatywne rozwiązania, takie jak AppleWorks, Mellel (z polskim interfejsem użytkownika!) lub Nisus Writer Express, któremu przyjrzymy się w niniejszym artykule.

Wielu doświadczonych posiadaczy Macintoshy z pewnością pamięta program Nisus Writer, który w swoim czasie zapewniał polski interfejs, słownik i reguły dzielenia wyrazów. Był to zarazem jeden z najbardziej rozbudowanych procesorów tekstu i zapewniał wszystkie funkcje, jakie są niezbędne do tworzenia profesjonalnie wyglądających dokumentów. Niestety, Nisus Writer nie jest obecnie rozwijany w wersji dla Mac OS-a X, a jego miejsca zajęła uproszczona wersja, nazwana Nisus Writer Express.

Warto podkreślić, że Nisus Writer Express nie powstał poprzez przeniesienie starego kodu do nowego systemu. W przeciwieństwie do MS Worda programiści napisali Nisusa całkowicie od nowa w środowisku Cocoa, dzięki czemu korzysta z większości funkcji systemowych Mac OS-a X. Zapewnia to również dobrą wydajność - nawet na starszym komputerze program działa całkiem dobrze, nie zmuszając użytkownika do robienia częstych przerw na kawę. Nie wiadomo jednak, czy jest to zasługa twórców programu, czy też efekt dostępu do jedynie ograniczonych funkcji.

Nisus Writer Express jest przeznaczony głównie dla mniej wymagających użytkowników. Napisanie prostego dokumentu i jego sformatowanie nie jest skomplikowane. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy chcemy utworzyć tabelkę lub listę numerowaną. Producent programu zapewnia, że te i inne funkcje zostaną wprowadzone już niedługo. Nie jest dostępny również polski słownik do sprawdzania pisowni, ale na szczęście możliwa jest współpraca z narzędziem Cocoa Aspell, które zapewnia analogiczne funkcje dla wszystkich aplikacji w środowisku Cocoa.

Nisus Writer Express 1.1.2

Ten niewielki panel zapewnia dostęp do wszystkich funkcji programu.

Interfejs programu jest przejrzysty. Na pasku narzędzi widoczne są jedynie podstawowe przyciski, służące do przełączania widoku strony, drukowania oraz wycinania i wklejania tekstu. Choć teoretycznie można zmodyfikować wygląd tego paska narzędzi, wybór dostępnych przycisków jest mniej niż ubogi. Można także przełączyć wyświetlanie linijek i bocznego panelu z narzędziami.

Pełna kontrola nad tekstem i dokumentem jest możliwa dzięki bocznemu panelowi, który został podzielony na trzy główne sekcje (formatowanie, sekcje i pisanie). Poszczególne narzędzia zgrupowano w paletach, które można dowolnie zwijać i rozwijać. Obsługa większości opcji jest wyjątkowo intuicyjna i nie wymaga znajomości języka angielskiego. Warto również wspomnieć, że poszczególne sekcje i grupy można dowolnie przestawiać, dostosowując program do własnych potrzeb.

Jednym z najważniejszych wymagań wobec procesora tekstu jest zgodność z formatem .doc, który został narzucony przez Microsoft. Konieczna jest również obsługa standardu RTF, zapewniającego bezproblemową wymianę dokumentów z większością aplikacji tekstowych na różnych platformach. Nisus Writer Express dobrze sprawdza się pod tym względem, umożliwiając odczytywanie plików w tych formatach. Więcej problemów sprawia zapisywanie dokumentów, gdyż polskie znaki nie są poprawnie przenoszone. Naprawienie tego wymaga, niestety, ręcznej modyfikacji nagłówków pliku RTF. Dostępnych jest także kilka innych, bardziej egzotycznych formatów. Niestety, próba otworzenia dokumentu z tabelkami zakończy się tylko częściowym powodzeniem.

Możliwości Nisusa można rozszerzać za pomocą skryptów Perla. Do aplikacji dołączono garść przykładowych makr, ale tworzenie własnych skryptów nie jest z pewnością zbyt proste. W pakiecie można znaleźć także rozbudowany tezaurus języka angielskiego, który działa zarówno z poziomu aplikacji, jak i jako samodzielny program.

Kupić, nie kupić

Nisus Writer Express z pewnością ma zadatki na dobry procesor tekstu. Wydaje się jednak, że jego obecne funkcje są jeszcze zbyt mało rozbudowane, szczególnie biorąc pod uwagę dość wysoką cenę (prawie 60 USD). Zalecamy poczekać na premierę wersji oznaczonej numerem 2.0.

produkt: Nisus Writer Express 1.1.2

producent: Nisus,http://www.nisus.com

cena: 59,95 USD

konkurenci: Microsoft Word, Mellel, AppleWorks

kontakt: Nisus,http://www.nisus.com

za:

Szybkość pracy, intuicyjny interfejs.

przeciw:

Relatywnie wysoka cena, brak niektórych funkcji, problemy przy zapisywaniu polskich znaków.