Nisus Writer: makowa alternatywa dla Worda

Niedawno ukazała się nowa wersja popularnego edytora tekstów Nisus Writer. Pikanterii dodaje fakt, że program ten napisany jest przez firmę Nisus Software z Solana Beach w Californii, a w opisie aplikacji pojawiają się znajomo nam brzmiące nazwiska: Jerzy Lewak, Sławomir Grzechnik itp.


Niedawno ukazała się nowa wersja popularnego edytora tekstów Nisus Writer. Pikanterii dodaje fakt, że program ten napisany jest przez firmę Nisus Software z Solana Beach w Californii, a w opisie aplikacji pojawiają się znajomo nam brzmiące nazwiska: Jerzy Lewak, Sławomir Grzechnik itp. Głębokie podstawy aplikacji są bowiem polskie - szkoda tylko, że program dostępny jest jedynie w wersji angielskiej i nie ma do niego polskiego słownika ortograficznego.

Co prawda, kilka lat temu ukazała się uproszczona wersja edytora Nisus Compact 3.4 PL w wersji polskiej, a firma SAD opracowała do niego polski słownik, ale nie współpracuje on z pełną wersją Nisusa. Program po zainstalowaniu zajmuje niecałe 25 MB na dysku, a do pracy wymaga co najmniej 1,5 MB pamięci operacyjnej. Zatem w porównaniu ze swoim słynnym konkurentem Microsoft Wordem, jest mało wymagający. Obecna wersja, tak jak poprzednia oznaczona numerem 5.1.3, jest równie stabilna i w zasadzie nie występują żadne problemy nieoczekiwanego braku pamięci lub, co gorsza, zawieszania się programu w najmniej oczekiwanej sytuacji. Program działa szybko i sprawnie pod każdą wersją systemu Mac OS, a także współpracuje z Mac OS X. Nisus Writer w wersji 6.0.3 może być zainstalowany jedynie na komputerach PowerPC lub G3, podczas gdy poprzednia wersja programu (6.0.1) działała jeszcze także na komputerach 68K.

Nowości w Nisus Writer 6.0.3

Interfejs programu

Interfejs programu

W najnowszej wersji 6.0.3 wprowadzono automatyczne działanie słownika terminów (Glossary) tzn. że możemy teraz dowolnie wpisywać słowa klucze, które po włączeniu w menu opcji 'Auto-Expand', automatyczne się rozwijają. Do programu dołączono angielskojęzyczny słownik TidBITS AutoCorrect, stworzony przez Adama Engsta i zawierający ponad 2700 terminów. Dodano także nową opcję analizowania zapisanego tekstu - do tej pory menu narzędzi (Tools) oferowało jedynie funkcję liczenia słów (Word Count), obecnie umożliwia jeszcze przegląd tekstu (Shift Text), dostarczając nowych informacji dotyczących poszczególnych fraz i zdań.

Rozszerzone opcje analizy tekstu

Rozszerzone opcje analizy tekstu

Nisus w dalszym ciągu wyróżnia się bardzo dobrze rozbudowanym systemem zaznaczania tekstu: możliwe jest zaznaczanie nieciągłe, np. w pionie albo pojedynczych fraz, zdań lub wyrazów. Za jednym przeciągnięciem myszki można zaznaczyć różne fragmenty tekstu i jednorazowo dokonać potrzebnych zmian. Inną bardzo przyjazną funkcją programu jest istnienie dziesięciu wycinków pamięci podręcznej schowka (Clipboard). Aby wyciąć i wkleić tekst nie musimy już kasować poprzedniego tekstu z wycinka pamięci - wystarczy w dolnym pasku wybrać następny wycinek. Funkcja ta w połączeniu ze słownikiem terminów (Glossary) oraz opcjami indeksowania i spisu treści pozwala na szybkie i sprawne redagowanie dużych tekstów.