Niższa cena Apple Aperture i obsługa platformy Intela

Apple wprowadza wersję 1.1 programu Aperture, który jest przeznaczony do zaawansowanej edycji fotografii cyfrowych i zarządzania nimi. Najważniejsza nowość to oczywiście obsługa platformy Intela, ale dodano także wiele nowych funkcji i ułatwiono korzystanie z programu.

Nowa wersja Aperture znacząco poprawia sposób renderowania zdjęć w formacie RAW. Pojawiły się także nowe opcje i ustawienia, takie jak możliwość zmiany ostrości i rozmycia chromatycznego. Wbudowany miernik kolorów wyświetla wartości kolorów pikseli w przestrzeni RGB, CMYK lub Lab bezpośrednio na panelu HUD Adjustments albo w przeglądarce z powiększaniem zdjęcia. Wiele z tych zmian jest wynikiem sugestii i narzekań użytkowników pierwszej wersji Aperture. Duży wpływ miało też pojawienie się konkurencyjnego produktu w postaci programu Macromedia Lightroom.

"Aperture był początkowo przeznaczony dla zaawansowanych profesjonalistów i chcieliśmy spełnić wszystkie ich życzenia", mówi Kirk Paulsen, odpowiedzialny w firmie Apple za aplikacje profesjonalne. "Po przedstawieniu programu dowiedzieliśmy się jednak, że również niektórzy hobbiści chcieliby skorzystać z podobnych możliwości. W naszym interesie leży zaspokojenie tych potrzeb", dodaje Paulsen.

Wielu użytkowników interesuje wydajność Aperture na Macintoshach z procesorami Intela. Jak podaje producent, niektóre operacje, takie jak wyszukiwanie, są wykonywane nawet cztery razy szybciej na MacBooku Pro niż na PowerBooku G4 poprzedniej generacji. Dodano także obsługę popularnych aparatów Nikon D200 i Canon 30D.

Aperture 1.1 jest dostępny bezpłatnie jako aktualizacja dla posiadaczy poprzedniej wersji. Obniżono również cenę pełnej wersji z 499 do 299 dolarów. Osoby, które zapłaciły wyższą cenę, otrzymają kupony na zakup innych produktów Apple'a. Nie wiadomo jednak, czy podobna akcja zostanie przeprowadzona także w Polsce.

Więcej informacji: Apple