Niższe gratyfikacje za certyfikacje

Według sondażu przeprowadzonego przez Foote Partners LLC wśród 35 tys. pracowników działów IT z 66 miast Ameryki Północnej i 9 krajów Europy, w pierwszym półroczu 2003 roku wypłacono za zdobycie certyfikatu premie średnio o 4,1% niższe niż w poprzednim półroczu i o 6% mniejsze niż 12 miesięcy temu. Kwartalny sondaż obejmuje 140 certyfikatów i specjalizacji informatycznych.

"Firmy uważają, że zrobiły swoje ponosząc koszt certyfikacji, a ludzie i tak powinni się cieszyć, bo mają pracę" - komentuje David Foote, prezes Foote Partners LLC. Zarazem jednak firmy deklarują, że nadal zależy im na ciągłym podwyższaniu przez pracowników swoich umiejętności. Wielu menedżerów przyjmujących pracowników IT wciąż uważa, że certyfikat to obiektywna miara zdolności pracownika, w odróżnieniu od niesprawdzalnych deklaracji samych rekrutowanych. Ponadto, CIO łatwiej pozyskać pieniądze na program szkoleniowy, który wieńczy certyfikat - realny ślad i dowód osiągnięcia nowych umiejętności przez pracownika. Pracownicy uzupełniający swoją wiedzę i aktualizujący wiadomości - np. specjaliści od Uniksa, dodający do swojego portfolio certyfikat z administracji Linuksa - z reguły prędzej mogą liczyć na regularną podwyżkę.

Premie za uzyskany certyfikat spadły najbardziej w przypadku certyfikatów webmasterskich i internetowych - 13% w ciągu pierwszego półrocza br. i 21% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Premie za certyfikaty z zakresu baz danych spadły odpowiednio o 6,5% i 14,7%. Certyfikaty obejmujące bardziej elementarną wiedzę - jak Microsoft Certified Professional, Certified Computing Professional czy A+ - spadły o 13,6% na przestrzeni br. i 14% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W 2003 roku mocną pozycję - w przeliczeniu na wysokość premii "pocertyfikatowej" - mają jak dotąd certyfikaty z zarządzania projektami, bezpieczeństwa i inżynierii/administracji systemowej, oraz z zakresu systemów sieciowych - średnio premie za te certyfikaty wzrosły odpowiednio o 6,7%, 2,3% i 1,5% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pod względem wielkości uzyskanej premii prowadzą nabywcy certyfikatów z zakresu Linuksa, audytu bezpieczeństwa, Uniksa, administracji Windows, zarządzania bezpieczeństwem.

Najsilniejszy wzrost w I półroczu 2003 roku dotyczył premii za certyfikaty z Linuksa, bezpieczeństwa, XML-a i Voice XML-a oraz VoiP. Nadal płatne powyżej średniej dla wszystkich certyfikatów są certyfikaty z zakresu aplikacji bazodanowych i do zarządzania przedsiębiorstwem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: