No i gdzie z tym aparatem?!

Telefony komórkowe z wbudowanymi aparatami cyfrowymi zdobywają coraz większą popularność. Każdy posiadacz takiego urządzenia może natychmiast uwiecznić niepowtarzalne chwile i wydarzenia. Ale czy może to robić zawsze, bez względu na miejsce i sytuację? Amerykańskie stowarzyszenie Consumer Electronics Association opublikowało specjalny zestaw wskazówek, przeznaczonych dla użytkowników komórek z cyfrówkami.

Według ostatnich danych firmy InfoTrends, do 2008 roku w użytku będzie ponad 656 milionów telefonów komórkowych, wyposażonych we wbudowane aparaty cyfrowe. Już w tej chwili 1 na 10 aparatów na rynku posiada funkcję wykonywania zdjęć.

Wraz ze wzrostem popularności komórek z cyfrówkami, rozgorzała dyskusja na temat zasad ich użytkowania i wykorzystywania w różnych miejscach oraz sytuacjach. Dwa lata temu Arabia Saudyjska stała się pierwszym (i jak do tej pory jedynym) krajem na świecie, w którym telefony komórkowe z cyfrówkami skazane zostały na całkowitą banicję.

Aby zadbać o dobre imię posiadaczy takich urządzeń, amerykańskie stowarzyszenie Consumer Electronics Association zdecydowało się opublikować specjalny pakiet 7 wskazówek, które mogą pomóc im uniknąć ewentualnych kłopotów, związanych z niefrasobliwym wykorzystaniem funkcji swojego telefonu komórkowego.

1. Telefony komórkowe z aparatami cyfrowymi nie powinny być wykorzystywane w miejscach, w których zabronione jest korzystanie ze sprzętu fotograficznego: w muzeach, kinach, na koncertach. Należy zwracać baczną uwagę na znaki zakazujące fotografowania.

2. Urządzenia te nie powinny być wykorzystywane w publicznych miejscach uznawanych za 'prywatne': toaletach, przebieralniach, szatniach na basenie.

3. Nie należy wykorzystywać telefonu komórkowego z aparatem cyfrowym do rejestrowania i przesyłania tajnych informacji bez pozwolenia. Może to dotyczyć środowiska korporacyjnego, rządowego lub edukacyjnego.

4. Telefony komórkowe z aparatami cyfrowymi nie powinny być wykorzystywane do wykonywania zdjęć osób prywatnych bez ich wiedzy oraz zgody.

5. Zaleca się dalece posuniętą rozwagę podczas wykorzystywania telefonu komórkowego z aparatem cyfrowym do wykonywania zdjęć osób w wieku poniżej 18 lat.

6. Podczas prowadzenia samochodu nie zaleca się korzystania z żadnej z funkcji telefonu komórkowego z aparatem cyfrowym. W razie potrzeby należy zatrzymać pojazd.

7. Użytkownicy telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty cyfrowe, powinni uszanować prawo do prywatności osób trzecich, w miejscach oraz sytuacjach, w których spodziewają się oni jego zachowania.

Więcej informacji na temat etykiety posiadacza komórki z wbudowaną cyfrówką znaleźć można na stronie stowarzyszenia Consumer Electronics Association.


Zobacz również