Noahpad - mininotebook z pomysłem

Niewielka tajwańska firma E-Lead zaprezentowała na targach Computex interesujący mininotebook, który pozbawiony jest jednej z największych wad takich urządzeń - zbyt małej dla wielu osób klawiatury. Mimo że model Noahpad EL-460 dysponuje zaledwie 7-calowym wyświetlaczem, to jednak wyposażono go w całkiem sporą, wygodną w użyciu klawiaturę.

Małe, niewygodne w użyciu klawiatury, na których osoby o pokaźnych palcach nie są w stanie wygodnie pisać, to typowa cecha większości najróżniejszych mininotebooków - przedstawiciele E-Lead postanowili jednak uporać się z tym problemem. Dlatego też wyposażyli swój najnowszy niewielki notebook w klawiaturę o gabarytach porównywalnych z tymi, które montowane są w tradycyjnych komputerach przenośnych. Zmieszczenie jej na niewielkiej przestrzeni było możliwe m.in. dzięki temu, że pełnowymiarowe zostały jedynie klawisze z literami - wszystkie inne (m.in. funkcyjne itp.) zostały znacznie zmniejszone lub usunięte. Co ważne, ma postać dotykowego panelu, który może pełnić również funkcję touchpada (odpowiednie gesty przejęły funkcję niektórych klawiszy).

Noahpad EL-460

Noahpad EL-460

Ale to nie jedyna nietypowa cecha komputera. Przedstawiciele E-Lead zwracają również uwagę, że na ekranach montowanych zwykle w takich urządzeniach (najczęściej 6,7 lub 8-calowych) nie można wygodnie czytać drobnego druku czy oglądać szczegółów zdjęć. Dlatego też w Noahpad EL-460 zastosowano dość nietypowy zabieg - wyświetlacz jest co prawda 7-calowy, ale urządzenie wyświetla obraz przystosowany do ekranu 10-calowego. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że na ekranie nie widać całego pulpitu (lub aktualnie wyświetlanego okna) - jednak to, co widać, jest odpowiednio duże i wygodne. Jeśli użytkownik chce "przesunąć" obraz tak, by mógł zobaczyć coś, co aktualnie nie jest widoczne, wystarczy przesunąć palcem po klawiaturze w odpowiednim kierunku.

Konstruktorzy komputera przyznają, że dla części użytkowników takie rozwiązanie może być początkowo dość nieintuicyjne, jednak sądzą oni, iż jest to lepszy pomysł niż zmniejszanie obrazu do rozmiaru 7". Oczywiście, można także zmienić ustawienia tak, by obraz wyświetlany był "tradycyjnie" - aby powiększyć lub zmniejszyć obraz wystarczy zsunąć lub rozsunąć dwa palce oparte na klawiaturze/touchpadzie.

Dotykowa klawiatura urządzenia

Dotykowa klawiatura urządzenia

Urządzenie sprzedawane będzie z systemem Windows XP lub Linuksem; jest ono wyposażone w procesor Via C7 1 GHz, wyjście VGA, dysk o pojemności do 120 GB, moduły Bluetooth i WiFi, dwa porty USB oraz czytnik kart pamięci. Całość waży ok. 0,8 kg.

W najbliższych tygodniach komputer pojawi się w sklepach na Tajwanie. W Europie powinien być dostępny za kilka miesięcy - przewidywana cena to ok. 550 USD.