Nobel dla teorii gier

Tegoroczną nagrodę im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał obywatel Izraela i USA, Robert Aumann i Amerykanin Thomas Schelling, za teorię o decyzji interaktywnej, czyli badania nad teorią gier w gospodarce.

Dostaną oni 10 mln szwedzkich koron (1,3 mln USD) od Banku Szwecji. Profesor Schelling specjalizuje się w wyjaśnianiu strategii międzynarodowych konfliktów, takich jak np. wojna atomowa. W 1950 wydał książkę "The Strategy of Conflict", w której opisywał teorię gier jako tło dla nauk społecznych. Profesor Aumann badał długoterminowe relacje i teorię powtarzanych gier.

84-letni profesor Schelling wykładał ekonomię polityczna na Uniwersytecie Harvarda. Profesor Aumann związany jest z Uniwersytetem Hebrew w Jerozolimie.

Szwedzka Królewska Akademia Nauk, która od 1968 roku przyznaje Nobla w dziedzinie ekonomii podkreśla, że tegoroczna nagroda została przyznana za przybliżenie zrozumienia zasad kooperacji i konfliktu w kontekście analiz teorii gier.

Teorią gier jako sposobem na zrozumienie procesu podejmowania decyzji pierwszy zajmował się węgierski matematyk, John von Neumann w latach 1940 - 1950. W 1994 roku John Nash, John Harsanyi i Reinhard Selten dostali ekonomicznego Nobla za pracę z tej dziedziny.