Nobel z fizyki za odkrycie grafenu - następcy krzemu
-
- 05.10.2010, godz. 15:36
Andre Geim i Konstantin Novoselov, naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze, uhonorowani nagrodą Nobla z fizyki. Badacze odkryli grafen - innowacyjny materiał, który został już okrzyknięty przez środowiska naukowe następcą krzemu.
Polecamy:
Więcej informacji:
Zobacz także:
Właśnie w graficie warstwy atomów, takie jak wspomniana wyżej, są ułożone jedna na drugiej.
Grafen charakteryzuje się szczególnymi właściwościami, m.in. znacznie wyższą niż w innych znanych tworzywach półprzewodnikowych ruchliwością elektronów (elektrony grafenu poruszają się sto razy szybciej niż w krzemie) oraz wyjątkową wytrzymałością wiązań pomiędzy poszczególnymi atomami warstwy grafenowej. Ich trwałość jest wyższa niż w najtwardszym znanym minerale, diamencie.
Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłasza laureatów nagrody Nobla z fizyki:

Andre Geim

Konstantin Novoselov
Układ taki może zmodyfikować częstotliwość przychodzącego sygnału elektrycznego tak, by częstotliwość sygnału wychodzącego była jej wielokrotnością. Innymi słowy, dzięki technologii grafenowej być może będzie można tworzyć procesory o niewyobrażalnych dziś częstotliwościach taktowania, np. 1000 GHz.
Geim i Novoselov w oparciu o grafen zbudowali nawet prototypowy tranzystor jednoelektronowy.
Potencjalne zastosowania grafenu są znacznie szersze. Z uwagi na swoje właściwości materiał ten może okazać się przydatny w produkcji wszelkiego rodzaju wyświetlaczy, ekranów a nawet baterii słonecznych.
O noblistach
Andre Geim (52 lata) - pierwszy człowiek, który dostał Nobla i Anty-Nobla (drugie wyróżnienie za badania nad lewitacją żab). Obywatel Holandii rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Soczi, ukończył studia w Instytucie Fizyki Ciał Stałych Rosyjskiej Akademii Nauk. Szef Centrum Nanotechnologii uniwersytetu w Manchesterze.
Konstantin Novoselov (36 lat) - posiada paszporty rosyjski i brytyjski. Urodzony w Niżnym Tagile (Rosja), absolwent uniwersytetu Radboud w Nijmegen.