Nobel za GMR

Tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny fizyki powędrowała do dwóch uczonych, którzy zrewolucjonizowali sposób przechowywania danych. Francuz Albert Fert i Niemiec Peter Grünberg niezależnie od siebie odkryli w 1988 roku zjawisko gigantycznej magnetorezystancji (GMR).

GMR to zjawisko polegające na tym, iż niewielkie pola magnetyczne mogą wywoływać olbrzymie zmiany w oporności elektrycznej. Zmiany te mogą być wykrywane i interpretowane jako poszczególne bity. Gigantyczna magnetorezystancja została w 1997 roku po raz pierwszy zastosowana do zbudowania dysku twardego i bardzo szybko stała się standardem.

Phil Schewe, rzecznik prasowy Amerykańskiego Instytutu Fizyki, zauważa, iż odkrycie obu Europejczyków to wspaniały przykład zastosowania fizyki w życiu codziennym. "Trudno wyobrazić sobie dziedzinę przemysłu, która miałaby większy wpływ na nasze życie, niż przemysł produkujący magnetyczne dyski twarde. Każdy z nas posiada prawdopodobnie trzy, cztery lub więcej urządzeń, które przechowują miliardy bitów informacji na nośniku wielkości dziesięciocentówki" - stwierdził Schewe.

Specjaliści podkreślają również, że odkrycie Ferta i Grünberga nie tylko umożliwiło rozwój dysków twardych. "To z pewnością jedno z najważniejszych odkryć ostatnich 10-20 lat" - mówi Venkatesh Narayanamurti, fizyk z Uniwersytetu Harvarda. Prace Francuza i Niemca zapoczątkowały bowiem również rozwój spintroniki.


Zobacz również