Noc spadających gwiazd! Kiedy patrzeć w niebo?

Wyjątkowe zjawisko, jakim będzie rój Drakonidów widoczny na niebie, budzi emocje wśród obserwatorów kosmosu. Kiedy i jak zobaczyć ten niezwykły spektakl?

Noc spadających gwiazd! Kiedy patrzeć w niebo?

Deszcz Drakonidów to coroczne zjawisko widoczne gołym okiem na niebie. Spadające gwiazdy będzie można zobaczyć już w tym tygodniu, z nocy 8 na 9 października 2021 roku.

Komety podczas podróży przez przestrzeń kosmiczną pozostawią za sobą ślady zwane meteoroidami, dzięki którym będziemy świadkami niezwykłego, kosmicznego spektaklu. Jutrzejszej nocy z północnego nieba będzie pojawiać się około dziesięciu spadających gwiazd na godzinę, gdy tylko zrobi się ciemniej.

Zobacz również:

  • Geminidy 2021 - noc spadających gwiazd

Deszcz meteorów Drakonidów występuje w Gwiazdozbiorze Smoka, który jest okołobiegunowy, dlatego będzie widoczny przez całą noc, ponieważ – podobnie jak Wielki Wóz – obraca się wokół Gwiazdy Północnej, na którą wskazuje północna oś Ziemi. Konstelacja ta jest przez całą noc nad horyzontem, więc jej spadające gwiazdy również.

Według prognoz, noc w całym kraju ma być bezchmurna, a Księżyc będący dwa dni po nowiu nie będzie zbyt mocno rozświetlał nieba. Warunki do obserwacji zdają się być idealne, jednak należy pamiętać, by patrzeć w niebo z dala od miejskich świateł i zanieczyszczeń.

Zobacz także: Nowa reklama Coca-Coli wywołuje niesmak u graczy

Źródło: forbes.com